| CatMeadow a întrebat:

As avea nevoie de un sfat. Poate ca, categoria aleasa nu este una corecta, dar sunt o adolescenta si toate curiozitatile mele ma definesc chiar daca acum este vorba de ceva serios. Vreau sa vorbesc despre viitorul meu si as vrea daca se poate, si daca are cineva un pic de rabdare sa imi dea un sfat sau sa dea un link mai departe cu aceasta intrebare cuiva pe care il cunoaste si crede ca ma poate ajuta, as aprecia mult. Visul meu este sa fiu psiholog, cel mai simplu spus. Si da stiu ca poate chiar ar trebui sa vorbesc cu unul despre asta laughing Inca nu stiu ce sa fac, ma framanta mult lucrul asta, cam in fiecare zi. In sensul ca nu stiu cu ce sa incep. Vreau sa fiu un fel de Art Therapist. Sa am cabinetul meu si sa am sedinte cu copii, adolescenti si sa ii ajut prin muzica, dans si desen ( pasiunile mele de altfel) sa se relaxeze si sa se descopere. Pe langa asta vreau sa am sedinte separate,,, pe canapea,, cu fiecare cum fac psihologii. Vreau sa discut cu copii dar si cu parintii lor, poate chiar deodata sau separat. Vreau sa explic adolescenta pe limba tuturor, si sa lamuresc pe toti tot ce se intampla, de ce si cand. Pentru ca, sincer pe mine ma fascineaza viata si cum trece timpul pe langa tine si cum lucrurile cu. care te confrunti te schimba, cum persoanele te schimba. Si vreau sa ajut oamenii. Am fost mereu o persoana care emana empatie fata de oameni, nu mila, empatie...ii inteleg atat de usor si vreau pur si simplu sa ii ajut. Asa ca, ma gandeam sa merg la facultatea de psihologie din cluj la sectia Psihopedagogie speciala ( da, as vrea sa lucrezi si cu, copii cu deficiente ) si de acolo sa vad ce noroc am. Insa am nevoie de sfaturi, indrumari, vreau sa stiu la ce sa ma astept, pentru ca sincer am un vis, stiu ce vreau dar nu stiu cum sa. ajung sa am acel lucru. Vreau ajutor la randul meu. Vreau sa stiu ce trebuie sa fac. Multumesc Anticipat happy

6 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Succes in ceea ce iti propui, ti-ai ales un viitor interesant.

| neutrino a răspuns:

Nu trebuie decat sa stii ca ai un vis si trebuie sa faci totul pentru a se realiza. Succes!

| TheRealDaniel a răspuns:

Este o meserie foarte frumoasa, cel mai bun sfat care ti-l pot da este sa vorbesti cu cineva in persoana si nu pe internet, fa-ti o programare la un cabinet si pur si simplui vorbesti despre asta sunt sigur ca va fi incantat sa te ajute cu privire la job-ul tau de viitor. Sper ca ti-am fost de folos. O seara buna!

| diaac a răspuns:

Ti-am raspuns la cealalta intrebare cu cateva idei. Daca pot sa te ajut cu niste informatii in plus sau cu altceva, imi poti scrie un mesaj privat si vorbim.

| Bogdanel97 a răspuns:

Bravo. Ai un viitor interesant. Daca asta iti doresti sa faci in viata ta, nimeni nu te opreste. Psihologia ii destul de grea. Is in a 10 si facem psihologie, iar cand ne zice profesoara ceva ne uitam ca la tavan ca nu intelegem nimic. Poti merge la Cluj. Am tot auzit ca is profesori buni, dar trebuie sa pui si tu osul la munca, adica sa inveti. Nu stiu cat se castiga din Psihologie, dar daca ai norocul sa ajungi ceva mare, poate vei castiga mult. Faci cum vrei, dupa cum se vede s-ar putea sa ai un viitor foarte minunat in fata. Cel mai bine ar fi sa vorbesti si cu un psiholog. Bafta mai departe. happy

| GabiD10 a răspuns:

Eu crd ca daca te gandesti sa devi Psiholog trebuie sa faci facultatea si nu este asa usor cum pare in meseria asta trebuie sa te pui tu an locul colilului si sa iti dai seama ce a patit. sper ca te-am ajutat