| Paix a întrebat:

Sunt la un pas de sinucidere!
Din cauza unui viciu care timp de 10 ani pana in prezent ma distrus, pana la aceasta decizie.
Viciul este masturbarea, care m-a afectat fizic si mai ales psihic etc.
Astept raspunsuri care ma pot ajuta cumva, cu o solutie daca se poate. Nu radeti de mine, nu o luati in gluma, vorbesc serios.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial pentru acea persoana sa caute sprijin moral. Sa nu stea aşa. Nu trebuie să îngăduie nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele sale...

Trebuie să fuga de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceara şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.
Şi trebuie să se mulţumeasca cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii...

22 răspunsuri:
| stfnn a răspuns:

Si mai exact ce vrei tu sa auzi ca nu inteleg?

| RAY a răspuns:

Cum frate sa te sinucizi pentru masturbare, te-ai inselat sau cum? numai ai mainii?

| doctorandus a răspuns:

Masturbarea nu produce probleme psihice si fizice, decat daca tragi de aia ca apucatul sau iti bati cuie-n ea ca sa simti senzatii tari.

Problemele tale psihice nu au legatura cu masturbarea, dar din moment ce te gandesti la sinucidere, parerea mea e sa dai telefon la Salvare si sa spui ca vrei sa fii internat la psihiatrie. E spre binele tau, nu e o gluma.

| Emilian65 a răspuns:

10 ani de masturbare? Este si normal sa fi distrus fizic, psihic si intelectual. Macar acum, in al noualea ceas, incearca si te lasa de masturbare.

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

Davedave a scris:

I have masturbated from the age of 13. I graduated from university. I have had a very successful career. I am married, I have children and grandchildren. I am very happy. Sometimes I believe in god, sometimes I don’t. Masturbation is natural. A doctor friend once said to me ‘keep your pipes clean’ by which he explained later ‘don’t let old semen build up in your prostate’.

| milan9 a răspuns:

Cu siguranta te referi la faptul ca acest obicei vine in contradictie cu aspectele morale...
Intr-adevar, este vorba de un pacat, de o treapta a pacatului desfranarii, iar cu acestea tu nu te poti confrunta singur. Ai nevoie de un duhovnic.
Lupta cu imoralitatea (sub diferite aspecte si niveluri de complicitate) o purtam o viata intreaga, si pe tot acest traseu responsabilitatea noastra consta in lupta cu pacatul, in consecventa, definirea corecta a faptelor (*de a evita sa consideri ca fiind normal un lucru imoral).

Nu ai motiv sa-ti pierzi speranta sau increderea pentru ca insasi viata de crestin nu este altceva decat o confruntare continua cu pacatul.

| Paix explică (pentru milan9):

Nui vorba nu numai de crestin, dar o data ce un lucru iti face foarte mult rau si nu poti scapa de el si pur si simplu te limiteaza de a nu a face ceva bine si ajuta numai la esecuri.Ce poti face, incerc de mii de ori sa lupt si sa imi infrang pacatul dar daca tot ma doboara ce rost mai are?

| Lawliet14 a răspuns (pentru milan9):

Da, ar putea sa incerce si sa se spovedeasca si sa se impartaseasca. Poate ca in felul acesta se va putea abtine. Nu m-as mira totusi sa ajunga si la psihiatru. E bine totusi ca si constientizeaza ca are o problema, altfel ar ramane un obsedat sexual. Ramane de vazut si cat il pot influenta demonii in toata chestia asta.

| milan9 a răspuns:

Daca acesta este sensul intrebarii tale sa stii atunci ca este necesar sa primesti sfaturile unui duhovnic, cele care iti vor defini foarte clar termenii acestei confruntari morale in care in mod inevitabil in calitate de crestin esti implicat.

Este si o onoare sa simti ca esti implicat intr-o astfel de confruntare morala happy, atat timp cat o persoana care neaga acest lucru isi neaga in egala masura si statutul de "crestin". sad

| Alcyon a răspuns:

Solutia e sa-ti faci o prietena si sa intretii relatii sexuale. Asa e normal. Masturbarea e mai mult pentru adolescenti si pentru oameni care sunt temporar singuri.

| Lawliet14 a răspuns:

Du-te la psiholog! Psihic poate ca te-a afectat, e vraiste in capul tau, dar fizic n-a avut cum...

| Seba2013 a răspuns:

Pentru multi de aici, ceea ce ti se intampla tie, nu exista.
Astia doar iti cauzeaza indoiala, nu ii intereseaza adevarul.
Ceea ce ti se intampla tie, este o boala recunoascuta de organizatia mondiala a sanatatii.

Ei nu stiu cum sa trateze acesta boala, pentru ca nu stiu cauza.

Parerea mea persoanala, este ca o stiu, dar nu vor sa recunoasca.
Ideologia politica, controleaza, aspectele acestea si o manipluleaza, pentru interesul lor.
Tigarile sunt un exemplu.

Ca sa te lasi de viciul acesta, trebuie sa iti aduci aminte de unde ai pornit.

Totul porneste si cand se obisnuieste nu se mai poate opri.

Totul a inceput cu erotismul.
Pentru a intelege puterea acesta a erotismului, iti fac un o asemanare.

Erotismul, pericolul, drama, comedia, etc., toate eceste forte activeaza organsmul, chiar daca am studia la universitate in America.

Sunt oamenii emotionali si ne afecteaza erotismul.

Cum ne afecteaza.

Aici trebuie sa intelegi despre organism.

Organsmul nostru adora linistea, homeostazia.

El se afla linistit.
Cand apare erotismul, pericolul, organsmul pierde linistea, si se tensioneaza.
Odata tensionat, impulsul acesta are un obiectiv.
Asa ca foamea, ia are un obiectiv.
Obiectivul foamei este sa cauta alimente si sa consume.

Trebuie sa lupti, si arma ta ar trebui sa fie absitinenta.
Ai grija ca abistenta acesta presupuna si sa iti educi forma de gandire.
Asta insemna metanoia.
http://www.crestinortodox.ro/......70278.html

Sevrajul, trebui sa il lasi treptat, chiar daca cazi, a doua oara rezista mai mult.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Sevraj

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Si inca ceva, nu te omora, ca putere sigur mai ai.
Daca cazi, nu ii nimic, ridicate, si trage de tine.
Sa vezi, cum in 3 saptamani dispre dependenta fizic.
Corpul o sa devina la normal.
Uite aici, se vorbeste despre dependenta fizica.
http://www.dependentiianonimi.ro/......e-droguri/
Cauta si tu pe net, scrie asa.
In cat timp dispare dependenta fizica.

Acesta metanoie care ti-am spus insemna ca trebuie sa iti schimbi personalitatea.
Gandurile, trezesc sentimentele, iar sentimentele dau nastere la actiunii.
Trebuie sa gandesti sanatos, nu lasa gandurile sa se focalizeze, catre femei, pentru ca se aprinde pasiunea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca te-ai masturbat, ce? Vrei sa te sinucizi pentru o stupizenie de asta? Vino-ti in fire, gaseste-ti un hobby si distrageti atentia de la asta. Nu uita viata e sacra si nici un asa zis pacat nu ar trebui sa te limiteze... nu prea stiu cum sa ma exprim. Crede-ma e mult mai bine sa te masutrbezi decat sa violezi pe cineva.

| Xpressurself a răspuns:

Solutia este sa-ti gasesti o preocupare si sa accepti ca nu poti avea tot ce-ti doresti in viata. incearca sa-ti gasesti o iubita simpla chiar daca nu este asa de aratoasa ca in filmele porno. sa stii ca fetele sunt bune si sufletiste si te pot ajuta foarte mult. coboara putin baremul preferintelor si intelege ca asa cum nici tu nu esti perfect nici ele nu sunt perfecte. cand iti vine sa te masturbezi gandeste-te la altceva, iesi la o plimbare, intalneste-te cu niste prieteni. daca te opresti ai sa vezi ca in cateva saptamani functia erectila va reveni la normal. nu este sfarsit de lume. ai sa poti sa ai relatii bune cu o fata mai ales daca vei gasi un loc de munca unde sa te simti confortabil. este important sa muncesti, sa te abtii de la masturbat gandindu-te la altceva si sa umblii dupa fete pe masura ta.

| Sadop a răspuns:

Masturbarea este un lucru normal, cu atat mai mult atunci ca nu ai o viata sexuala normala.
Lasa-mi un mesaj privat sau scrie-mi aici in ce mod te-a afectat acest lucru.

| Green66 a răspuns:

Dacă nu vrei să încerci cu o fată/femeie, asta te va aștepta : http://25.media.tumblr.com/tumblr_m1b84jeHUU1qfnf40o1_400.jpg

| Armenianeek a răspuns:

Asta-i doar o placere nevinovata. Incearca doar sa-ti gasesti alta preocupare care te face sa uiti de asta.

| Paix explică:

Pentru discutii in privat : sergiu_96ro@yahoo.com

| Paix explică:

E usor de spus gasesteti o partenera si sa incerci sa mai lupti.
Dar daca esti doborat si fara sperante, mai poti sa cauti o partenera cu aptitudinea mea.
Mai ales cum ma consider eu un nimeni si un nimic si un slab si un erou a esecurilor... "Am sanse mari nu?"

| Paix explică:

GATA! Am reusit am trecut peste, am depasit aceasta stare. situatie numai si numai cu ajutorul vostru!
Multumesc!

| missme99 a răspuns:

Deci stai sa inteleg: vrei sa faci pacat de moarte pentru un "pacat" absolut minor?
Fizic nu are cu ce sa te afecteze decat daca te masturbezi zilnic, dimineata, la pranz si seara. Dar problemele date de chestia asta se remediaza relativ usor.
Psihic....de ce te-a afectat? Esti foarte religios si consideri ca e pacat? Ca altfel, nu vad. Sau esti genul care simte nevoia sa fie vazut cand se masturbeaza si o faci in public? Care e de fapt problema?
Oricum, masturbarea nu e numai normala ci si sanatoasa. Revino-ti! TOATA lumea se masturbeaza!