| Nume6 a întrebat:

Nurofenul coloreaza urina chiar si dupa 24 h dupa ce l-ai luat sau ar fi cazul sa ma impacientez? Am urina roșiatică

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pfa

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu. Vezi să nu ai cumva vreo infectie urinara.
https://www.alphega-farmacie.ro/......atate-540/

| Zuzu1991 a răspuns:

Nurofenul NU coloreaza urina, iar daca nu ai luat ceva de gen septosol sau orice cu albastru de metilen (care e singurul motiv "nevinovat" pe care il stiu ca poate colora urina), atunci e foarte probabil ca ai o infectie urinara

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu ai consumat sfecla roșie?

| WhiteLife a răspuns:

Nurofenul nu colorează urina. Are timpul de înjumătățire de 2h (timpul la care cantitatea de substanță activă administrată ajunge la jumătate), după 24 de ore cu siguranță s-au eliminat complet (depinde aici și de doza). Urina roșiatică duce mai degrabă spre hematurie. Totuși, o reacție adversă foarte rara este și hematuria (e scrisa in prospect). Cred că este cazul sa contactezi un medic.