| ionika17 a întrebat:

Nustiu, ce naiba am ca nu mai prea, pot sa dorm noptile, chiar daca sunt foarte obosit, nu pot sa dorm abia adorm? Oare ce am?sadsadsad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Malvina24 a răspuns:

Prin ce treci tu am trecut si eu! Tu spui ca nu poti dormi, ei bine cred ca din acest motiv te si trezesti ziua ''pe la pranz'' adica la o ora tarziue cand deja toti s-au trezit deja! Important e sa te motivezi tu pe tine insati! Tu conduci corpul tau, nu el pe tine.Si eu am postat o intrebare asemanatoare pe site si mi s-a recomandat ca inainte de culcare sa beau o cana de lapte cald si chiar a functionat! Nu asculta melodii zgomotoase inainte de a dormi, evita calculatorul si lucrurile o sa fie mai normale! Somnul e deosebit de important ne spuneau si profii la scoala ca mereu noi eram obositi ca petreceau noptile ''pe mess''. Incearca putina relaxare in aer liber inainte de culcare, bea un ceai calmant, de tei eventual. Daca nu ai rezultate, atunci cere parerea unui medic.De asemenea daca vezi ca nu te poti dormi orice ai face incearca sa te trezesti devreme, in urmatoarea zi o sa fii obosit si o sa adormi mai repede a 2-a zi! Tot ce trebuie sa faci e sa ai ambitie si sa-ti propui rezultate bune! Daca o zi dormi una nu, nu ai sa rezolvi nimic incepe incet incep pentru ac organismul tau sa se obisnuiasca eu asa am facut azi dormi 5 ore pe noapte maine 6 apoi 7 si tot asa! Ideal ar fi sa stabilesti si o ora la care sa poti dormi, o ora pe care s-o respecti cu strictete, specialistii spun ca somnul intre orele 22 si 24 sunt cele mai odihnitoare! Sincer nu stiu nici eu daca mereu le dorm pe astea, dat fiind ca acum e ceasul 11 fara 5 minute si eu stau pe TPU! Azi nu intrai si vreau sa vad ce mai faceti voi! Sanatate multa!

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cumva stresul?
Dacă sunt mai mult de 7 nopți consecutiv este timpul să te vadă un medic.
Pa, pa.

| Aiicha a răspuns:

Poate pentru ca stai prea mult la calculatorbig grinbig grin incerca sa dormi cand iti e somn, nu mai amana momentul pierzand ore in sir la calculatorwinking

| ZuZuAleX a răspuns:

Aceasi problema o am si eu poate e varsta... is insomni... de obicei sunt cauzate de stres, probleme personala, ganduri, depresie>> te regasesti pe aici? eu darolling on the floor

| ionika17 explică:

Cam, da

| lovelovelove a răspuns:

Insomnii :-s cica si p didy are laughing

| £!††ℓع~₤ąđץ~§ยภ§h!ภξ a răspuns:

Poate niste somnifere te-ar ajuta insa consulta un medic, sau consuma inainte de culcare putina miere de albine, asta te-ar putea ajuta, si nu necesita aprobarea medicului. Evita stresul, si relaxeaza-te! Succes!