| Anonim5084689 a întrebat:

O boala cronica e o boala care tine o perioadă mai lunga sau tine toata viata chiar daca iei medicamente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Orice boala se trateaza prin dieta si o alimentatie sanatosa medicamentele nu vindeca, diabetul poate fi inversat si tensiunea si gastrita cronica, vb din propia experienta, cronic e da stai pe medicamente aia e cronic si negativ pentru corpul tau

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E cronică când durează.

| Donsavas a răspuns:

Prima variantă.

| Furnicuta000 a răspuns:

E o boala care nu se vindeca dar care se trateaza. De ex diabetul, nu scapi de el dar daca iti iei tratamentele si tii glicemia sub control traiesti o viata normala. Dar depinde acum si ce boala, ca unele pot avea impact mai puternic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scleroza multipla, schizofrenia, bolile autoimune și mai sunt care nu se pot vindeca doar ținute în control
Nici depresia cronica nu se poate vindeca cu atât mai puțin dacă persoana respectiva are o vulnerabilitate genetica ea va avea mereu perioade de remitere practic cel ce suferă de asa ceva își trăiește viata cu suișuri și coborâșuri.

| Anonim5084689 explică (pentru anonim_4396):

Dar stresul cronic se trateaza?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonim5084689):

Da se tratează

| Nume6 a răspuns:

O boală cronică este o boală care se tratează câteva luni, un an sau doi, 3 sau 4 cu medicamente de exemplu cancerul, sau e și o boală care durează toată viaţa și nu are tratament, doar o ţi sub control, de exemplu, diabetul, etc.