| mihalacher26 a întrebat:

O ciorba instant cu gust de taitei si de pui (ciorba de la Maggi in plic) este sanatoasa sau ingrasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

O ciorba de genul are 290 de calorii pe portie.Ia gandeste pentru tine, ce crezi, 290 de calorii acumulate doar cand balotezi o farfurie de ciorba,cum ti par? Normal ca ingrasa,de sanatoasa nici nu poate fi vorba,toate ciorbele la plic,sunt umplute cu tot felul de imitanti de legume extrasi din tot felul de tampenii,create in laborator,la cat de concentare sunt,la cat rezista si ce gust au(nu neg ca au gust bun), au o multime de E-uri si sunt bombe calorice, da' daca tie-ti plac si nu esti gras, mananca linistit, dar strica gustul unei ciorbe naturale.

| mihalacher26 explică (pentru Dumnezău):

Hai ca mi-ai luat pofta de mancare, dar cam ai dreptatewinking

7 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Nu stiu cat ingrasa. Dar cu siguranta nu e nutritiva(nu prea are vitamine si minerale), si in plus cam are E-uri.Caci altfel de unde gustul acela delicios?
Si eu mai mananc din cand in cand.Eu imi doresc sa ma ingras, si nu reusesc nicicum.
In fine iti mai pot da un sfat.Intotdeauna uita-te pe pachet si vezi cate calorii are(kcal) si compara cu alte produse.Acelea sunt care ingrasa. Si cu timpul vei invata despre fiecare produs cate kallorii(kcal) are

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

O, doamne, dar ti-e greu sa-ti faci tu o supă sau o ciorbă? Decat sa arunci banii pe...chestii din astea.Nu stiu, eu n-am mancat niciodata plicuri "instant" daca stiu sa-mi gatesc singura orice fel de mancare. Sanatoasa nu este, asta e sigur. Daca ingrasa?! Buna intrebare. Imi sopteste cineva de langa mine ca E-urile te ingrasa, vrei nu vrei...de aia sunt oamenii obezi.

Răspuns utilizator avertizat
| NonEinstein a răspuns:

Acuma da.ne toate detaliile, spune.ne si care e gramajul si ce culoare are plicul. Pîna la urmă ii o ciorbă, ajungea dacă ne spuneai ciorba instant, şi nu, nu e sanătoasă.

| otylyaotty a răspuns:

Daca are doar ''gust'' iti dai seama cat de sanatoasa poate fi... Cat despre ingrasat, nu cred ca ingrasa atata timp cat e facuta din produse cat mai nenaturale posibil.

| Piranha a răspuns:

Sanatoasa sigur nu este, de ingrasat nu stiu.