| Girly97 a întrebat:

O colega de serviciu a racit saptamana trecuta si vineri cand a venit racita ne-a dat tuturor raceala! De sambata pana azi inclusiv m-am simtit groaznic, cu dureri de gat, nas infundat, nas care curge, tuse si chiar mi-am pierdut capacitatea de a simti mirosurile! Luni la serviciu am venit toate racite iar cand colega care a racit cel mai rau a intrebat-o pe cea care a raspandit raceala de ce a venit la serviciu racita a spus ca sa nu se simta patronul nostru prost ca lipsim de la serviciu. Pe bune?! Ce a castigat daca a dat raceala tuturor si probabil ca si noi am raspandit raceala mai departe? Chiar asa am inceput sa gandim? Abia azi am inceput sa ma simt mai bine, nu ma mai doare gatul, nu mai am nasul infundat dar in continuare nu pot simti mirosurile!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

O nesimtita... si copiii de la gimnaziu stiu regula cand ai racit stai acasa si te tratezi nu vii in colectivitate sa dai si altora!
Eu in locul vostru i-as fi aruncat pe masa bonul fiscal cu medicamentele cumparate de la farmacie si i-as fi spus ironic "-Ar trebui sa ne dai banii pe medicamente!"

| Girly97 explică (pentru Simpatic):

Nu prea am avut ce sa iau din pacate pentru raceala pentru ca fac sedinte de conducere zilele astea si nu vreau sa imi afecteze capacitatea de a conduce, luni am examen. Abia daca am luat Bixtonim si Faringosept.

| KovacsB a răspuns (pentru Girly97):

Deci i-ai dat Covid si intructorului si probabil la toata scoala de soferi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu lipsești oricând de la munca?

| dullcat a răspuns:

Buna.Problema aceasta e destul de comuna atat in privinta adultilor cat si a copiilor care merg la scoala.Nu se face destula educatie in Romania despre bunul simt atunci cand esti racit.Mai productiv e sa vorbesti direct cu colega, sa ii spui ce ai scris aici.Am patit sa fiu in situatia ta, am patit, cu siguranta, sa dau si eu la altii, fara sa intentionez, recunosc.Asta e, mergem mai departe.Ok ar fi ca cineva sa poarte masca atunci cand este racit si nu poate sta acasa, regula care de mult exista in Japonia, de exemplu, inca dinainte de pandemie.Dar acum nu se poate sa porti masca fara sa se uite lumea dubios la tine.E trist.

| Eireann a răspuns:

Dar tu de ce te-ai dus la servici racita fiind? Si toate colegele? Fiindca e rau seful? O tragi pe ea la raspundere dar tu faci exact aceelasi lucru fiindca nu vrei sa se supere seful pe tine. Rade ciob de oala sparta...

| carevaescu a răspuns:

Am auzit o chestie mișto despre societățile asiatice. Cică ei când se îmbolnăvesc și trebuie să iasă din casă, port mască, ca să nu dea la alții. Mi se pare de extrem de mult bun simț.

Speram ca după covid și toată harababura, să rămânem cel puțin cu obiceiul de a purta masca când suntem răciți și gripați... Îți imaginezi ce dezamăgit am fost când acum ceva timp, înfometat fiind dimineața, am trecut pe la Lidl să cumpăr niște croissante, iar în fața vitrinei stătea o bătrânică, ținea cu mâna ușa deschisă, și tușea acolo direct în produsele proaspete. De foame ce-mi era chiar a trebuit să o atenționez - respectuos. Și s-a făcut că nu mă aude. Râsu'plânsu'

Adevărul e că pe lângă lipsa educației există și un teribilism ce se ascunde pe fundal. Vorbind, la rândul meu, cu colegii mei și întrebându i aceeași întrebare: "de ce ai venit?", am rămas cu impresia că deși erau conștienți de contagiozitatea lor, ori nu le-a păsat, ori au avut un gând de genul "dacă am luat eu de ce să nu luați și voi"...

| haileewatson a răspuns:

Nu ai luat raceala de la ea. Virusii au nevoie de o perioada de incubatie de cateva zile pana incep sa apara simptomele.
Aveai deja virusul de cateva zile inainte sa vina colega ta la muncawinking

| haileewatson a răspuns:

De ce te-ai dus luni la munca daca esti racita? Nu ti se pare ca esti ipocrita?

| KovacsB a răspuns:

Puteai sa iei raceala de la oricine si de oriunde cum la fel cine stie la cati ai transmis-o.
Tu de ce ai venit la munca daca erai racita?

| Girly97 explică (pentru KovacsB):

Eu din fericire nu am fost afectata grav precum colegele si desi ma simt mai bine inca nu pot mirosi. Avem un patron care se supara foarte rau cand lipsim de la serviciu chiar daca nu ne simtim bine.

| Ilovedinero a răspuns:

Nici eu nu inteleg genul asta de oameni si crede-ma ca sunt multi.Mi se pare pur si simplu chestie de respect sa stai acasa in primul rand fata de ceilalti. Uite asa, voi ati scapat teoretic usor. Poate altcineva are probleme cu plamanii.De abia poate respira si se imbraca foarte bine cand iese din casa, isi curata plamanii foarte des si vine cineva, il raceste si poate face o aprindere de plamani sau alte prostii.Mi se pare lipsa de respect. Daca ea statea acasa poate se refacea si ea mai repede si se simtea mai bine si in niciun caz nu va raceati si voi in halul asta