| RoseOfTheFire a întrebat:

Buna nu stiu ce sa ma mai fac cu raceala asta cum sa va spun saptamana trecuta a venit la mine o prietena si ea a fost racita si mi-a dat si mie eu fiind mai sensibila de fel am luat-o mai repede si de atunci iau medicamente am luat Strepsils, Cefaclor acum mi-am cumparat si Acc gatul mi-a trecut acum mai am nasul infundat si mai tusesc ceva nu stiu ce sa mai iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| BGDs a răspuns:

Daca ai o tuse seaca ( adica tusesti si nu expectorezi ) poti lua tussin forte ca sa iti inhibe tusea, iar pentru nasul infundat pune-ti olinth si o sa iti treaca. In rest, totul trece de la sine. Nu mai lua Ceclacor ca e antibiotic si nu e cazul sa iei, iar Strepsils este apa de ploaie.

| faaalyoana a răspuns:

Fervex sau theraflu, nurofen raceala si gripa
si bea ceaiuri fierbinti de lamaie cu miere
trebuie 3-4 zile de trat
nu te astepta sa treaca asa dupa o zii

| ionutmystic a răspuns:

Ar trebui sa inveti sa folosesti semnele de punctuatie, dupa asta sigur o sa iti treaca si raceala.

| RoseOfTheFire explică (pentru ionutmystic):

Serios hay numai spune pe bune pari penibil ce te bagi tu scriu cum vreau clar happy

| ionutmystic a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

"Nu mai spune" se scrie cu spatiu intre "nu" si "mai"... in rest nu am inteles ce vrei sa spui... Cat despre raceala, probabil ca o sa mori.
O zi buna in continuare!

| ooLaviii a răspuns:

Poi in primul rand daca e mai frig afara nu iesi foarte mult si chiar daca e vreme buna ar trebui sa te imbraci gros.O bluza mai groasa cu o bluza mai subtire pe dedesubt+Geaca groasa...Nu ar trebui sa bei apa rece si sa mananci caldut mancarea.Pentru raceala ia sirop nurofen(daca esti mai mica) si bea mult ceai cald.nu o sati treaba dupa o zii dar tu poti incerca... Sper sa te ajutehappy Fundita?

| AlexMaxWoW a răspuns:

Doamne...Du-te tanti si intreaba un farmacist!