| Essencest11 a întrebat:

O descriere si o intrebare legata de sanatatea mea psihica:
Eu merg la psiholog de peste o luna. In ciuda acestui fapt, am o intrebare, o curiozitate si mi-e cam jena sa-i explic asta specialistului.
Ma simt foarte ciudat, simt ceva care tot creste in pieptul meu. Cand mananc simt ca gresesc, e ceva care nu este la locul sau, ori am un sentiment de scarba totala fata de orice, ori mananc, imi place dar tot scarba imi e. Consum coca-cola in cantitati uriase, a ajuns sa-mi fie scarba si de cola.
In afara de partea cu mancarea, ma simt in continua nesiguranta fata de orice actiune intreprinsa. Urmaresc un film sau citesc ceva... nimic nu e in regula. Am un continuu sentiment de " vreau sa fug de aici." si merg pe strada, acolo iar revin sentimentele alea. Vreau continuu sa-mi fac ceva, ori ma lovesc intentionat, ori spun ca vreau sa mor... desi gandesc cu totul altceva. Spun ceva, dar gandesc altceva. E total un razboi in mine.
Daca exista specialisti aici... ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Ideea principala a mersului la psiholog este tocmai deschiderea completa fata de acesta. Altfel mergi degeaba. Niciun psiholog nu te poate ajuta daca nu-i spui ce simti cu adevarat.

Aici vei primi cel mult niste opinii bine-intentionate, dar in niciun caz la nivelul analizei unui specialist.

Sfatul meu este ca la urmatoarea sedinta de terapie sa-i spui psihologului exact ce ne-ai spus noua. Nu are de ce sa-ti fie rusine, cu siguranta a auzit lucruri mult mai grave.

| diaac a răspuns:

Ceea ce descrii tu este foarte important sa stie psihologul cu care lucrezi. nu este ceva care sa se rezolve intr-o luna sau doua, ia timp si in orice caz este nevoie sa spui asta ca sa poti fii ajutata. stiu ca poate fi dificil sa spui niste lucruri atat de profunde despre tine cuiva pe care il cunoasti de putin timp, fie el si specialist. Daca te-ar ajuta sa te exprimi si psihologul respectiv este deschis la asta, te-ai putea gandi chiar sa printezi postarea ta de aici si sa i-o arati psihologului, ca un fel de a incepe sa vorbesti despre asta. Iti doresc mult succes!

| George8916 a răspuns:

Apuca-te de un sport, box sau alt ceva care sa iti distraga atentia.