| RAY a întrebat:

Voi beti des coca cola? Eu cred ca sunt dependent de coca cola,simt de multe ori o stare de sete puternica daca nu beau coca cola o simt in continuare, vreau sa slabesc

37 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu mai beau cola de mult, nu mai sufar sucul ala sub nicio culoare!

| RAY explică (pentru Drimmero):

Vara ce ai baut cand ti-a fost cald?

| Freya1 a răspuns:

Te ingrasi Ray faci burta de la acidulat.Eu nu pot bea cola ca mie rau de la el

| RAY explică (pentru Freya1):

Naty am deja

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Pai vezi nu mai bea acidulat atunci si mai ales cola are si cofeina si coloranti si nu iti face bine

| RAY explică (pentru Freya1):

Te-as bea pe tine in fiecare clipa

| GoldenZenith a răspuns:

Și eu aveam o problema cu sucul asta. am mai rărit-o puțin. Știi experimentul cu ficatul de pui ținut în Cola, nu? Plus multe alte probleme pe care le cauzează.

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Nu,stai sa-l vad

| PersonajFictiv a răspuns:

Beau rar, stiu ca nu e benefic pentru organism si din motivul asta nu il consum.
Inlocuieste-l cu suc natural.
Redu treptat daca esti dependent.

| RAY explică (pentru PersonajFictiv):

Ciudat ca inainte nu beam, de 2 saptamani beau zilnic

| PersonajFictiv a răspuns (pentru RAY):

Poate ai renuntat la ceva apoi ai inlocuit cu sucul asta. thinking
Si te-ai ingrasat in doua saptamani?

| RAY explică (pentru PersonajFictiv):

Cam da, 3 kg

| PersonajFictiv a răspuns (pentru RAY):

Vezi cu ce poti sa o inlocuiesti.
Cel putin, bea cola fara zahar, dar meh, mai bine ti-ai lua ceva suc natural, sau mai putin daunator decat cola.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Sa il inlocuiesti*

| RAY explică (pentru PersonajFictiv):

Suc de portocale am auzit ca ajuta, faza e ca beam cand era cald in oras si uite acum simt pofta non stop, macar numai simt pofta de dulciuri, de 2 luni m-am lasat de ele

| PersonajFictiv a răspuns (pentru RAY):

Da..citisem nu stiu pe unde,ca se baga anumite substante in anumite alimente,bauturi,care creeaza dependenta.
Mda,fiecare vrea sa isi vanda marfa,intr-un fel sau altul.
Macar e bine ca te-ai lasat de dulciuri,din alea banuiesc ca puneai mai multe kg,dar ca si toxicitate, tot cola e mai toxic.
Sucul de portocale, e mai bun, nu stiu daca te referi la natural, dar oricum, ambele sunt variante mai bune decat cola.

| RAY explică (pentru PersonajFictiv):

Clar cel natural, cel din comert e chimicale, am facut eu un experiment suc de portocolae vs din comert dupa cateva zile se vedea cum jos a ajuns chimicalele ca o vopsea cel natural sa pastrat

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Mai e o alternativa la Cola. dar nici asta nu este ok. :))

http://adiana.ro/green-cola-fara-aspartam-dar-cu-acesulfame-k/

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Ala e mult mai rau sa nu bei, o sa beau suc de portocale sau de mere

| Nilsson a răspuns:

Normal ca iti face sete datorita cantitatii uriase de zahar pe care o contine si organismul are nevoie de apa pentru a-l metaboliza,
daca bei tot cola sa iti treaca setea mai rau faci.
Nu mai zic de faptul ca zaharul creeaza dependenta.

Dupa ce vezi clipul asta nu cred ca o sa mai bei cola vreodata :)
https://www.youtube.com/watch?v=Hyamsrw1Ej4

| RAY explică (pentru Nilsson):

Si acum imi este sete de coca cola sa beau apa?

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Clar, e cea mai recomandata pentru hidratare
https://brightside.me/......er-315660/

| RAY explică (pentru Nilsson):

Mulțumesc mult, cred ca o sa beau apa, dar mai am jumatate de sticla de coca cola, las dona cuiva dar fac rau

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Beau apa plata, peste 2 l pe zi, te asigur ca nu am nicio problema de sanatate.

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Bea apa minerala dacă simți nevoia de acid.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Bravo

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Secretul pentru o viata lunga sta asa : mancare sanatoasa, miscare si odihna,, daca tu ai in combinatie astea 3... traiesti boiereste 70 de azi fara vreo boala, daca ai predispozitie buna.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Si berea, vinul rosu sunt bune, joaca barcelona cred

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

O bere sau un vin rosu bun nu as refuza niciodata, dar niciodata!

A jucat si a batut cu 2-0 pe Betis, mizerie de meci/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu beau rahaturile astea pentru idioti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum poti spune ca te-ai lasat de dulciuri din moment ce bei apa aia cu zahar? Normal ca nu simti nevoia de dulce din moment ce tu continui sa ii furnizezi organismului zahar. laughing N-am mai baut cola de cel putin 7 ani.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate in fapt tot zahar i dau, ba chiar mai rau ca lichidul creste mult mai puternic insulina decat dulciurile

| Kiwibibilă a răspuns:

Niciodata. Mi se pare un esec comercial.

| WithinShadows00 a răspuns:

Am o manie pentru Cola Lime.
Beau macar o sticla din sticla de 0.3l saptamanal, uneori si doua. De regula la o masa mai grea. Nu prea beau Cola de sete, ci doar ca bautura racoritoare ce insoteste o masa (nu, nu shaorma sau pizza).

| andrada2222 a răspuns:

Zic sa inlocuiesi coca cola cu un suc facut din fructe naturale sau apa cu (lamaie si/sau gheata). coca cola este un suc extrem de nociv care te va afecta in viitor

| RAY explică (pentru andrada2222):

Bun sfat, multumesc

| andrada2222 a răspuns (pentru RAY):

Cu placere