| oricine a întrebat:

O fata... cea mai buna prietena.are 13 ani si are foarte multe vergeturi, este dezvoltata, mi-e teama sa nu am si eu, de la ce se fac vergeturile, exista vreo crema sa scape de ele, sau de celulita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vergeturile apar la îngrăşările rapide, pe timpul sarcinii.
Mare grijă la "câştigarea" kilogramelor.
Preventiv se aplică în strat subţire şi se masează până la absorţia completă a unei creme pe bază de vitamina A şi E şi creme termice anticelulite cu împachetări de 2 ore/şedinţă, mişcare în aer liber, o hidratare corectă (consum de lichide 1, 5-2/zi cel puţin) şi o alimentaţie echilibrată săracă în grăsimi.
O dată dobândite atât vergeturile cât şi celulita rămân acolo, numai tratamente la saloane de specialitate, terapii cu laser pot înlătura aceste neajunsuri.
Trebuie să prevenim, vindecarea este prea târziu în astfel de situaţii.
Pa, pa.

| OanaG a răspuns:

Orice fata are vergeturi, chiar daca nu sunt vizibile...la fel caa celulita!

Eu folosesc "Spliform" ma celulita nu prea se mai cunoste, bine ca mananc sanatos si fa sport!:*

| luiza a răspuns:

Vergeturile se fac de la ingrasari si slabiri succesive. Ele apar in urma ruperii tesuturilor subcutanate. Iti recomand: masajul pielii cu o manusa sau perie de masaj avand ca scop intensificarea circulatiei sangvine locale, aplicarea zilnica de creme emoliente(Elancyl reducteur vergetures de la Galenic, eu am folosit) la nivelul zonelor afectate cu scopul de a intretine pielea supla, si o alimentatie bogata in vitamina C si E, zinc si siliciu, minerale ce contribuie la pastrarea sanatatii.