Întrebare recomandată | Monster876786 a întrebat:

O întrebare la cat timp după operația de hernie inghinala am voie sa beau alcool?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil dupa 1 saptamana sau 2

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Intrebi doctorul cand o sa mergi sa faci acea interventie, ala este mai in masura sa iti spuna.
Desi Hernia nu are nici o treaba cu prefectura, ai putea sa bei si in timp ce ala te coase, ce iti face acolo laughing asta daca alcoolul nu afecteaza anestezia.

Hernia este de fapt cum sa-i zic, ruperea membranei intr-un anume loc, ce face ca intestinu, sau o bucata din intestin sa intre acolo, aia e tot.

Sa intelegi mai bine, tu intre burta, adica pielea cu grasime, muschi ce oamenii o numesc burta, asta care tine intestinele, deci intre asta si intestine mai exista ceva, o membrana, daca ai vazut vreodata un porc taiat sau ai asitat, sigur stii ce spun.

Acea membrana, sau in acea membrana stau de fapt intestinele in cazul asta.
Se poate ca acea membrana sa se rupa, atunci intestinu sau o parte din el iese prin acea ruptura si iti impinge tie burta sau in locul unde iese, asa apare acea umflatura, numita Hernie.

Chestia asta este destul de periculoasa, necesita interventie, pentru ca daca este vorba despre intestin, ala se poate cuta, poate fi restrictionat acolo unde intra si poti chiar muri, fara intestine nu poti trai, sau fara functionarea lor normala.

Doctorul taie acolo burta, sau mai nou, acum doar baga o camera si ceva scula prin 2 orificii micute, impinge la loc instestinul si coase acea membrana. Asta e tot.

Mai este hernie si la stomac, la fel si acolo exista la fel o membrana intre partea exterioara si stomac, la fel si aia se poate rupe si stomacu, sau o parte a stomacului sa intre in cea ruptura si sa te supere.

La stomac poti sa stai si fara sa te operezi, adica nu e asa de grav ca in cazul in care se rupe membrana aia la intestine.

Asa ca poti sa bei imediat dupa interventie, asta daca doctorul nu o sa iti dea ceva antiobiotice si alea cer sa nu bei alcool pe timpul cit le iei.

Ai alte chesti de facut dupa interventia aia, sa nu ridici greutati mari, sa nu faci efort in genral mare, care sa duca iar la ruperea acelei membrane.
Trebuie sa stai o vreme sa se repare acolo, sa se prinda bine, asta tot doctorul o sa iti spuna ce sa faci, ce sa nu faci dupa si cit timp.

| ReddY25 a răspuns:

Deloc ar trebui

| KovacsB a răspuns:

20 de min.

| Georgian_Alex_1995_LQXO a răspuns:

Dupa ce termini cu medicamentele pe care le iei.happy

| BaiatFoarteDestept69 a răspuns:

Cooe ai doar o viata! TRAIESTIEIO!