| Jorgibusn029 a întrebat:

Operatia de hernie inghinala duce la infertilitate definitiva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Hernia este o ruptură a unei membrane care susține intestinele.

| relian a răspuns:

Stiu ca ar fi bun sa raspund la ce ai intrebat,dar nu pot sa o fac asa simplu laughing trebuie sa te intreb :stii cei aia o hernie inghinala?
Eu nu cfred ca stii despre ce este vorba,dcaca ai fi stitu sigur nu ai fi intrebat aici.

Deci hernia este de fapt o umflatura ce vezi tu in zona inghinala,nu are dea face absolut deloc cu organele reproducatoare,ma refer ca chestii fiziologice sau de functionare.

Mai simplu spus hernia despre care intrebi, este de fapt o cum sa-i zic o bucata de intestin, dar mai bine sa explis de la inceput, asa ca trebuie sa scriu nitel mai mult.

Intestinele stau la locul lor tinute de o membrana, apoi de burta, care este un muschi de fapt si piele.
Deci is 3 chestii ce tin intestinele si alte organe acolo unde stau ele.
Intre intestine si burta (muschi) se afla acea membrana.
Acum daca esti barbat,poate ca nu stii,poate ca multi nu stiu,dar testiculele nu stau doara in locul ala unde le stiu mai toti.Ele stau si sus in burta,acolo linga intestine.

Testiculele au un drum al lor prin acea membrana,asa ele se deplaseaza cand sus cand jos in sacul ala al testiculelelor ok?

Nu stiu daca am spus simplu,dar mai simplu de atit nu stiu.
Mai simplu ar fi,atunci cand te bagi in apa f rece si testiculele nu mai is la locul lor unde le stii laughing desprer drumul asta vorbesc.

Ce se intampla? Acea membrana se poate rupe,iar o bucata din intestin sa coboare asa cum coboara si testiculul in sacul ala,asa apare acea umfaltura,ai inteles cum sta treaba?

Deci peste testicule se baga si o parte din intestin, pentru ca acea membrana se rupe si lasa intestinul sa coboare pe unde merge de regula testiculul.

Asta este un tip de hernie inghinala.
Mai sunt si alte tipuri care nu apar la sacul testicular, poate apare asa mai sus, unde incepe burta.
Tu nu ai spus de cafe hernie ai. Poti avea si la burta tot pe linga testicule pe acolo, sau mai sus.
Cauza este burta, muschiul ala se poate rupe si intestinele imping cu tot cu membrana aia in acea ruptura si asa apare acea umflatura.

Hernie inghinala poate avea atit barbatii cit si femeile.de regula astea se mostenesc,ma refer la acea membrana slaba,sau muschiu de la burta slab,acolo is pcte slabe care cedeaza in cazul in care faci un efort ceva mai mare.
Herniile indiferent de natura lor is mai frecvente la barbati.
La femei apar mai des in cazul in care au suferit de ceva operatii in zona burtii,exemplu cezariana,sau operatie de fiere,etc.

Odata ce muschiu burtii a fost taioat,la femei se poate desprinde,femeile au burta,mai slaba comparativ cu barbatii,ma refer la muschiu burtii.

Deci dupa cum observi hernia nu are nici o legatura cu feritlitatea,nici la barbat si nici la femeie.

Chestia e ca trebuie operat, se reface acea membrana, se coase sau ce se face chirurgical, ori daca ai la muschiu burtii se repara acolo, se pune o plasa, etc diverse proceduri.

Concluzia? Eu nu vad probleme de fertilitate.Bineinteles daca nu meregi sa te rezolvi poti pati chestii grave,la intestine, iar eu din cate stiu fara intestine este deja pe alta lume.

Intestinu daca intra in sacul tresticular, sau in ruptura unui muschi, poate fi privat intestinu de sange de a functiona normal si pot aparea probleme de alta natura, nu de fertilitate ce spui tu sau iti faci griji.
Deci daca ai asa ceva mergi si rezolva, nu are legatura cu fertilitatea.

| Wr3nch a răspuns:

Nu. Dar cel mai bine e ca ambele cupluri sa faca examene de fertilitate si se afla care e problema.