| juniper a întrebat:

O intrebare pentru cei care stiti spagatul: mai am 1 cm jumatate pana ajung la pamant, dar cand il fac cu stangul e mai greu, parca simt ca mi se prind muschii de ceva si nu mai lasa si culmea ca am facut aceleasi exercitii la el ca si la cel drept, muschii de la piciorul drept sunt mai slabi cand incerci sa faci spagatul cu stangul? Ca tot ma doare si de un an jumate' ma chinui sa le fac. Daca sunt aproape sa reusesc ce exercitii trebuie sa mai fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| judgement a răspuns:

Cel mai bine este sa faci o incalzire buna inainte, cam 20 minute, fandari (in fata, de la stanga la dreapta)din ce in ce mai jos, genofexiuni, sarituri, intinderi...

O data cu varsta muschii isi pierd din elasticitate, si din aceasta cauza te doare, si da muschii de la piciorul drept sunt mai slabi ca de la cel stang, depinde pe care picior iti sustii mai bine greutatea... asa este si la maini, muschii mainii pe care o folosesti mai des sunt mai puternici ca la cealalta care este folosita mai rar.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| LuS[z] a răspuns:

Nu renunta.incearca sa faci exerciti usoare cum ar fi lumanarea, cumpana, cumpana pe genuchi si podul de sus.Mai ai nevoie de antrenament.sa faci exercitii si pentru spate, dar si pentru picioare cum ar fi fandari, bicicleta big grin.Succes!

| judgement a răspuns:

Modele de fandari :) sper sa te lamuresti

http://www.google.ro/......tp?/images

| juniper explică:

Fac incalzirea de fiecare data: mersul piticului, genoflexiuni, cam ce se face la sport. Exercitiile pilates sunt chiar bune? Pentru ca mama are un CD cu el si sunt mai multe programe, sigur imi poate mari flexibilitatea?

| juniper explică:

Ce sunt fandarile?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apuca-te de yoga, o sa reusesti sa-ti innozi picioarele pe dupa githee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita-te aici
http://www.google.ro/......tp?/images