| mardeamor a întrebat:

O intrebare va rog pana ajung la dentist am avut o plomba mia cazut iar acum vad ca mia crescut in gaura aia o carne un fel de gingie si e cam mare ma deranjeaza cum as putea sa fac ce remediu sa se mai dea inapoi pana ajung la dentist e vorba de 3 zile in care nu pot ajunge cred ca sa imflamat ce sa fac? si cu ce sa dau macar pana ajung la dentist si ce as putea avea si ce miar face cand ajung la dentist? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la o masea/dinte ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul ( dacă este cazul ).

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Toate cele bune!

| qRazvII a răspuns:

Simplu, si eu am avut acceasi problema, dar pe mine nu m-a deranjat, cand o sa ajungi la dentist o sa-ti`o taie cu ceva ata sau ceva ca un fir de pescuit mai subtire, mie asa mi`o facut dar nu doare tare, bafta