| Derye a întrebat:

O mica intrebare: s'ar putea sa fiu operat de apendicita.
Din cate stiu trebuie sa stau 3 zile dupa operatie (in total 4 zile in spital). Dar la mine in oras, anestezista nu vine tot timpul, doar in anumite zile si trebuie sa o asteptam (un prieten a asteptat 3 zile dupa ea), si nu mi'as dori sa stau o saptamana intr-un pat de metal, intins in pat, fara tv, pc, doar cu un telefon cu 10 melodii si sa ma uit pe pereti toata ziua.
Intrebarea mea, este: pot veni in ziua operatiei? Adica nu ma internez, si cand vine anestezista, eu vin, ma opereaza si mai stau 3 zile, si liber dupa.

Dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Te prezinti cand esti chemat.Anestezista trebuie sa te investigheze si ea.

| Andruşcă a răspuns:

Da, asa se si face.Se vine direct in ziua operatiei si dupa acea stai in spital in jur de 2-3 zile(nu e o regula sa stai 3 zile, trebuie sa stai minim 48 ore pentru observatie sa nu apara complicatii).

Nici un doctor nu o sa te cheme cu cateva zile inainte de operatie ca sa ocupi camera, sa folosesti apa de la baie, sa folosesti lenjerie de la pat si sa mananci pe banii spitalului fara senswinking.

| enchanted a răspuns:

Eu stiu ca se poate, asa am facut eu cand am facut cezariana, am vorbit cu doctorul, ma programat si in o ora am fost rezolvata, sa dea Domnul sa nu fie complicatii dupa, depinde de organismul tau, sanatate multa

| Hera_7281 a răspuns:

Eu zic mai bine sa vezi cand vine anestezista si sa'te duci sa'te internezi la spital chiar in ziua aia, ca a 2'a zis sa-te operezi (doctorul nu opereaza niciodata in ziua in care trebuie sa-te operezi pentru ca se fac niste analize cu o zi inainte de operatie, se face fisa de internare, etc)Si cred ca daca anestezista vede ca are un pacient nu o sa lipseasca de la spitalthinking Oricum nu e neaparat sa-te anestezieze anestezista, anestezia o poate face si o asistenta sau doctorul care te opereaza.Prietenul tau a asteptat 3 zile dupa ea pentru ca nu a dat baniwinkingDaca baga 5-10 mil "venea anestezista de acasa"winking