| blablagirl a întrebat:

Hi..Cine a fost operat de apendicita? Imi apune-ti si mie daca te doare in timpul operatie, ce anestezie iti face, cate zile te tine in spital si te doare dupa operatie? Mie cam de o saptamana mi-se umfla usor apendicul! Ce credeti am apendicita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Paix a răspuns:

Operatia de apendicecita este printre cele mai usoare, mai depinde si de caz in ce stare avasata este, adica ma refer la puroi.
Starea ta nu este avasata, cat timp nu ai voma si dureri foarte mari care persista nu e avansat, grav.
Anestezie respiratorie cu un gaz protoxid de azot care este inofensiv, adica bineneteles anestezistu iti da o anumita concentratie doar cat sa adormi o oara doua depinde de durata operatiei.
Dupa opareratie cam maxim o saptamana stai in spital, apoi acas si mai vi doar sa-ti scoate atele care nici nu o sa simti, doarece sunt medicinale si se topesc in interior, cat despre dureri o sa ai putin primele zile dupa operatie in rest nu prea.
Cat timp respecti ce spune medicu trece totul usor si repede in 3 saptamani este ca nou!

1 răspuns:
| Mario76 a răspuns:

Asta cu umflatul apendicelui e prima oara cand aud. Apendicita acuta doare, simptom ce duce bolnavul direct pe masa de operatie. In timpul operatiei nu te doare, ca nu iti face pe viu ( fara anestezie ). Exista doua posibilitati de anestezie: Cea cu gaz ( masca pusa pe fata, ce duce la adormirea pacientului ) si rahianestezia, care se face in coloana si produce amortirea totala a corpului, de la buric in jos. Dupa operatie, va fi o mica durere in zona operata.