| Neighborhood a întrebat:

Am si eu cateva intrebari legate de apendicita... ma doare de vreo 2 zile, si ma gandesc sa o fac.

1. Cate zile mai pot sta fara sa o fac? (Adica care este limita. dupa cum am spus, ma doare de 2 zile, cat mai pot sta asa?)
2. Cat dureaza operatia?
3. Cate zile stau in spital dupa operatie?
4. Dorm in timpul operatiei? (Pentru ca nu as vrea.)
5. Cam cat costa?

Sper sa raspunda cei care au trecut prin operatia de apendicita. Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci sti exact ca este apendicita? daca nu stai cuminte si du-te la un doctor el iti poate spune daca este sau nu apendicita.
iata niste simptome :
=>>Acestea sunt variate insa prezinta anumite caracteristici:
- durerea - are initial sediul in epigastru (capul pieptului) si periombilical, pentru ca ulterior sa-si modifice sediul in fosa iliaca dreapta, frecvent iradiind la nivelul membrului inferior drept; durerea este de intensitate diferita si variabila de la un stadiu la altul; daca initial are aspectul unui disconfort abdominal, ulterior poate deveni intensa si chiar cu aparare musculara (abdomenul devine tare la palpare)
- inapetenta (lipsa poftei de mancare), greata si varsaturile, constipatia sau diareea sunt alte simptome care pot aparea
- subfebrilitatea este posibila - febra nu foarte ridicata.

In anumite cazuri poate evolua foarte rapid fara simptome reprezentative, motiv pentru care prezentarea la medicul specialist este o urgenta; aceste cazuri sunt reprezentate de pacienti cu terapii imunosupresive utilizate in transplantele de organ si in anumite afectiuni, bolnavi cu HIV, bolnavi de diabet zaharat, afectiuni neoplazice in tratament cu citostatice, pacientii obezi.
In cazul localizarilor pelvine a apendicelui la aceste simptome se mai pot asocia tenesme rectale (crampe) cu diaree.
si acum sa raspundem la intrebari:
1)indicat este sa nu stai pentru ca dai in peritonita adica se sparge apendicul
2)putin stai aproape 24 de ore in spital mai ales din cauza anesteziei care cred ca o sa fie rahie.
3)24 de ore in total
4)nu este anestezie de la brau in jos
5)la privat unde este cel mai bine este 19milioane vechi operatie normal si 21milioane vechi la parosop fara operatie

Cu placere! da si tu funda

| gyzzard a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine face operatie de apendicita laparoscopic? Operatia fara complicatii in mod normal duce la obtinerea unei cicatrici de 2cm. Laparoscopia necesita 3 trocare care fac fiecare cate o cicatrice de 2cm. Si daca exista complicatii oricum nu se poate face laparoscopic.

5 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Apendicita nu iti permite sa stai prea mult acasa. Ai pofta de mancare? Apendicita se asociaza intotdeauna cu lipsa poftei de mancare.
1) Nu exista o limita. Poate sa se rezolve de la sine, poti sa faci peritonita si sa ajungi de urgenta la spital.
2) Operatia dureaza cam 45 de minute cu tot cu anestezie
3) Se sta 3 zile pentru a putea termina tratamentul cu antibiotice de dupa operatie (Care e injectabil)
4) Anestezia se face in coloana si nu necesita ca tu sa dormi. Dar poti cere sa ti se faca un somnifer.
5) Depinde de doctor. Ar trebuii sa fie 200-300ron pentru doctor, 50ron pentru anestezist si cat mai dai pe la asistente.

| Fartie a răspuns:

1. nu e bine sa stai foarte mult pentru ca dai in peritonita ( infectie foarte naspa) si e mult mai grea si pericol de moarte
2.max 1 ora
3.intre 5 zile si o saptamana in functie de organism cat de repede se regenereaza
4. depinde cum vrei uhh
5 nu stiu big grin funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
1.Poti sta cel mult 72 de ore. Daca nu te operezi poti face ceva mai grav.
2. Operatia nu dureaza mai mult de 15 minute.(la mine asa a durat)
3.Depinde de organism.Eu am stat vreo 3 zile.
4.Rareori te adoarme.Eu am fost lucid tot timpul operatiei.
5.Nu stiu pretul exact, dar pot spune ca nu este foarte mult.
Pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

P.S daca esti elev ai parte de gratuitate si la privat!