| fetitaCUPiscoturile a întrebat:

O persoana oarba din nastere poate avea visuri in care sa vada imagini?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Da. Oamenii orbi viseaza. Ceea ce vad in visele lor depinde in mare masura de ceea ce au vazut vreodata. Daca sunt orbi din nastere ei au vise doar auditive. Visele se bazeaza asadar pe informatiile vizuale pastrate, sunt complexe si deseori in culori vii.

8 răspunsuri:
| Ralucutza a răspuns:

Se spune ca da.happy

| PetreConstanta a răspuns:

Numai Dumnezeu stie - daca nu a vazut niciodata cum sa viseze dar numai Dumnezeu stie

| jordan210cm a răspuns:

Daca sunt orbi inseamna ca nu au imaginatie? In primul rand daca esti orb nu inseamna ca nu iti poti face o idee despre cum arata un chip si un corp omenesc.De ce? Pentru ca acel orb se poate pipai pe el sau pe altcineva pentru a-si da seama despre cum arata un corp omenesc sau orice altceva.Asa ca poate visa.

| MyFirstLove a răspuns:

Se spune ca da, alti zic ca nu-i adevarat. Cum zice si @Petre numai Dumnezeu stie.

| Diana90 a răspuns:

@Critical - Planeta Nibiru nici nu exista,asta e doar un zvon nefolositor cum ca ea ar ata pamantu',nu ii adevart,nu exista, se vede ca traim prin Romania si ca, credem tot ce cimitim.cat despre orb, poate ca ar avea sanse sa viseze imagini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai visat vreodata planeta Nibiru?
Sigur ca nu pentru ca nu ai vazut-o!
Visele sunt transcrierea unor imagini reale ori compuse, dar ca sa fie redate in vis trebuiesc vazute, e ca si cum ai vrea sa vezi un film care nu s-a filmat.
Deci, persoanele nascute fara vedere nu pot avea vise cu imagini.

| DeXxa a răspuns:

Intreaba-l pe @ChioruL.

| alex084752 a răspuns:

Interesanta intrebarea.dar nu stiu.Ma gandesc ca nu, findca nu stie cum arata lumina si imaginile poate ca doar din auzite si, si le imagineaza.in fine ce sa zic. habar nu am.