| chiftelutacrocanta a întrebat:

Ce inseamna frumusete pentru o persoana oarba si surda din nastere? Credeti ca frumusetea consta doar in imagini si sunete,sau frumusetea consta in toate cele cinci simturi:Vazul,auzul,simtul,gustul, mirosul?

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cred ca doar simte. Se simte bine atata tot, nu trebuie sa aiba o definitie pentru ea. Probabil nu stie ce e aia.

| TheWomanCat a răspuns:

Frumusetea o poti simti nu numai prin simturi ci si ti-o poti imagina.O persoana care nu vedea,auzi sau mirosi are puterea de a-si crea propriul simt cu care poate vedea mult, mult mai mult decat frumusetea, poate vedea totul, daca isi doreste, atunci fara indoiala poate mai mult ca noi.Acel simt este sufletul.Sufletul,sentimentele iti ofera speranta si puterea de a-ti creea propriile orizonturi in viata.O astfel de persoana poate mai mult ca sigur, simti, vedea sau mirosi.Cand speri totul e posibil, in special imposibilul.Aceste fiinte pot face tot ceea ce facem si noi.Nimic diferit.In definitiv, toti avem gusturi diferite, simtim un miros mai frumos decat altcineva si unii pot vedea mai mult frumosul in rau.Toti avand aceleasi capacitati, dar totusi atat de diferite, ei de ce nu ar putea sa faca aceleasi lucruri, fara sa aiba nevoie de simturi? De ce nu ar putea vedea frumosul ca noi? Totul e la fel, atat cat si pentru noi si pentru ei.Aceasta inseamna frumusetea pentru acei oameni atat de deosebiti, oameni de la care avem ce invata.

| MissADEEL a răspuns:

Închide ochii și astupă-ți urechile. Imaginează-ți că ești în pielea lor.
Eu asta am făcut după ce ți-am citit întrebarea.
Pentru mine, frumusețea înseamnă armonie. Nici prea mult, nici prea puțin. Ceva ce tinde spre standardul meu de perfecțiune.
Cel mai probabil, acea persoană ar percepe frumosul ca un masaj și urâtul ca o lovitură. Frumosul ca o cantitate perfectă de parfum, nici excesiv, nici de nesimțit.
În concluzie, frumosul nu se rezumă doar la imagini și sunete, în opinia mea.