| anonim_4396 a întrebat:

O persoana surda poate comunica prin limbajul semnelor, o persoana oarba poate comunica prin sunete si poate,, vedea" cu ajutorul unui baston,
dar o persoana surda si oarba in acelasi timp cum se descurca? :/

Exista vreo metoda de a comunica cu astfel de oameni?

Răspuns Câştigător
| PersonajFictiv a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=tYQiII9YX28&t=0m20s
Mi-a amintit intrebarea ta de clipul asta ( fara vreo legatura cu subiectul, doar mi-a aparut in cap un fel de pop-up).
Si uite aici cum comunica, e in limba engleza, sunt mai multe metode :
http://www.aadb.org/factsheets/db_communications.html

| anonim_4396 explică (pentru PersonajFictiv):

Merci. Ce blonda sunt, nu m-a dus capul sa caut in engleza.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vopsita, ori naturala!?winking tongue laughing

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Prin pipait, cu ajutorul unui insotitor, un caine...
Nu prea cred ca cei in situatie asta stau singuri.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Vorbeste si pipaie ca nu ai zis ca e si muta.

| anonim_4396 explică (pentru MihaiNicu23):

Cum stie ce scoate pe gura daca e surda, deci nu se aude si daca e surda din nastere, n-a auzit cuvinte in viata ei?