| remus a întrebat:

o saptamana buna va doresc,
am observat de citeva zile la piciorul sting o umflatura pe toata portiunea de la glezna in jos, peste noapte mai dispare din marime, piciorul drept este foarte putin umflat, aproape ca nu se observa, ce poate fi si eventual un remediu naturist va rog. -specific; nu am suferit nici un traumatism s-au leziune, totul a aparut din senin, ma doare farte putin, aproape neglijabil.
multa sanatate va doresc tuturor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Draga Remus, leacurile babesti sunt bune atunci cand stim despre ce este vorba... tu, deocamdata nu sti, asa ca ideal este sa mergi la dr. de familie pentru o trimitere la dr. reumatolog sau ortoped, depinde de ceea ce constata el...
Nu este de glumit cu modificarea volumului membrelor... Poti folosi un remediu naturist, sa dea rezultate pe un termen scurt, iar boala, sau orice ar fi sa rabufneasca mai tarziu violent. NU AMANA PE MAINE, CEEA CE POTI FACE AZI!

7 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi la medicul de familie el v-a sti cu siguranta unde sa te trimita.Eu am patit asa cu piciorul stang, la sfatul unor cunostinte am pus varza proaspata, zdrobita si am infasurat piciorul cu un prosop(seara). Dupa cca. o saptamana nu am mai avut nimic, dar dupa vreo 3 luni a inceput din nou sa se umfle de data asta de la genunchi in jos(inclusiv genunchiul). Asa ca tot la medic am ajuns, la reumatologie, am urmat un tratament, am facut 3 infiltratii si acum ma simt bine.Deci,mergi la medic si MULTA SANATATE ITI DORESC.

| nicky a răspuns:

Du-te sa te vada medicul de familie, cu siguranta va sti ce e de facut.

auran
| auran a răspuns:

Poate fi o luxatie pentru care nu ai dat importanta, de preferat este sa mergi la medic.
Oricum, exista candva la farmacie niste pliculete care le dizolvai in apa si tineai piciorul o perioada in acea solutie - se numeste BUROV.
Ceva natural,
* Entorse, luxatii, fracturi - pe entorse si luxatii se aplica comprese cu tinctura de tataneasa sau se face un masaj foarte usor, cu extract fluid de tataneasa. Pe fracturile care se consolideaza cu intarziere, se aplica extract fluid, de doua ori pe zi.

auran
| auran a răspuns:

Sanatate

| gabimaris a răspuns:

Si lasa tigarile alea odata ca uite, te-ai pricopsit cu o artrita de toata frumusetea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Remus, intreaba pe prietena ta daca stie sa descante de umflatura. fetele se pricep la asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Remus, trebuie sa mergi la medic.lasa leacurile babesti. eu din cauza unei umflaturi la glezna am fost pe punctul de a muri.nu vreau sa intri in panica, dar mergi intai la medic. pot fi probleme circulatorii, mai ales ca noaptea-in repaus-se desumfla iar durerea e continua, chiar daca nu este puternica.