| qieiqpalz a întrebat:

Oameni, acum vorbesc serios va rog sa ma imi spuneti parerea voastra. Eu iau vitamina d pentru spate, fier sunt anemic, vitamina c si am si niste food supliment. Oare daca o sa iau si suplimentele alea o sa se intample ceva? E ok sa ii dau organismului asa multe vitamine!?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Da, de exemplu.
Ajuti acolo unde are nevoie, pentru asta primesti si mancare si cazare gratis + iti refaci sanatatea...winking

Banii de buzunar le iei cu tine de acasa, oricum nu vei cheltui cat la oras. Iar daca muncesti bine, unchiul tau poate iti va da si bani (in masura cat lucrezi).

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Merg vara asta la tara, sa ajuti la o gospodarie adevarata taraneasca!
Miscandu-te si mancand sanatos cu cei de acolo, anemia si durerile de spate iti vor disparea sigur!

La o gospodarie este nevoie de multa miscare fizica, dar se si mananca bio, crescut asa cum trebuie, plin de nutritienti, vitamine etc. necesare corpului.

Eu. dupa o vacanta de vara petrecuta la tara, m-am intarit si sanatosit din stare asemanatoare ca tine.
Primele zile a fost foarte greu sa curat grajdul si cotetele de balegar, sa invet sa mulg vaca, sa dau la porci etc.
In cursul zilei duceam vacile la pascut cu ceilalti tineri pana de seara, cand am muls iarasi vacile, am taiat lemne pentru bucatarie, dupa care ne-am adunat la "chef" cu ceilalti tineri din sat...
Mi-a ramas ca ceea mai faina vacanta de vara petrecuta in tinerete (aveam 15-16 ani)!

| qieiqpalz explică (pentru Bula):

Nu am rude la tara sad

| Bula a răspuns (pentru qieiqpalz):

Cauta-ti!
E imposibil sa nugasesti pe cineva, chiar rude indepartati... happy

| qieiqpalz explică (pentru Bula):

Pai am.dar doar cu gaini si iei cumpara de la magazin mancarea in rest pe nime.

| Bula a răspuns (pentru qieiqpalz):

Si cu gaini este de lucru intr-o gospodarie...
Prin sat se mai gasesc si alte animale, munca pe camp etc.
Doar vointa iti trebuie!

| qieiqpalz explică (pentru Bula):

Eu m-as duce sincer dar nu ma prea intelet cu rudele mele +imi trebuie mancare ..cum fac banii? merg pe camp cu unchiul meu?

| qieiqpalz explică (pentru Bula):

Sincer ar fi tentant ..eu chiar as vrea sa merg sasa nu prea am ce face la oras.

| Bula a răspuns (pentru qieiqpalz):

Dai bataie! happy
Incepe sa discuti deja acum, vorbeste cu parintii tai, suna-l pe unchiul, convinge-l sa te ia pe timpul verii, la "practica" in viata de la tara!
Poti avea mult de castigat, pentru viata!
Va fi o experienta de neuitat!winking

| qieiqpalz explică (pentru Bula):

Doar in iulie gat scoala.

| Bula a răspuns (pentru qieiqpalz):

E OK.
Iti doresc vacanta placuta!

| qieiqpalz explică (pentru Bula):

Ms

| Bula a răspuns (pentru qieiqpalz):

Da, de exemplu.
Ajuti acolo unde are nevoie, pentru asta primesti si mancare si cazare gratis + iti refaci sanatatea...winking

Banii de buzunar le iei cu tine de acasa, oricum nu vei cheltui cat la oras. Iar daca muncesti bine, unchiul tau poate iti va da si bani (in masura cat lucrezi).

| Donsavas a răspuns:

Excesul se elimina. Fierul se acumulează. Nu ti as recomanda. Anemic esti doar cand e hemoglobina scăzută.

| qieiqpalz explică (pentru Donsavas):

Mi-am facut analizele si am lipsa de fier.dar boss e ceva daca iau asa multe vitamine?

| Donsavas a răspuns (pentru qieiqpalz):

Vitamina c împreună cu fierul iti rezolva problema.