| qieiqpalz a întrebat:

Pentru ce sunt toate suplimentele? Gen bcca e pentru.
Creatina e pentru...
Etc cu toate va rog!(bine nu si a alea logice gen supliment de vitamine /proteina)

Răspuns Câştigător
| Chitaristul26 a răspuns:

Bcaa: Amino acizi ramificati, ajuta la repararea fibrelor musculare. Se gasesc si in suplimentele de proteine, deci nu trebuie neaparat sa iei
Proteine: Whey: Proteine cu absorptie rapida, de preferat luat inainte sau dupa workout
Casein: proteine cu absorptie incetinita, de obicei trebuie luate inainte sa te culci
Creatina: ajuta in transformarea ADP-ului(rezultat al folosirii ATP-ului) mai rapid in ATP din nou. Pe scurt daca cu o greutate faci 10 repetari maxim, dupa doua-trei saptaman ide creatina zilnic o sa faci 14 sau 15 cu aceeasi greutate
Mass gainer: Aparent ajuta persoanele "hard-gainer" sa puna mai multa greutate pe ei, avand multe calorii din zahar si carbohidrati, nu recomand decat daca chiar vrei sa pui si masa musculara si grasime in acelasi timp
Pre-workout: Cafeina cu inca cateva chestii, eventual niste proteine si creatina, luate de obicei inainte de antrenament, ca sa ai mai multa energie
Post workout: Amestec de proteine whey, putin casein, si poate creatina, ajuta la refacerea muschilor

In mare parte, cele care ti le recomand eu sunt creatina, proteine casein pentru seara, pentru ca atunci cand dormi muschii se refac si ai nevoie de proteine de alungul noptii, si optional un preworkout. Restul sunt folositoare dar deloc necesare. Adica poti sa obtii rezultate bune chir si fara cele pe care le recomand. Sper ca te-am ajutat!

| aXy99 a răspuns (pentru Chitaristul26):

Teoretic fac ce ai zis tu, practic, daca mananci cum trebuie, sunt inutile. Inclusiv creatina, eu chiar n-am simtit nimic de la ea sad

| Chitaristul26 a răspuns (pentru aXy99):

Depinde de la persoana la persoana, mie mi-a mers foarte bine creatina, la altii nu chiar. Dar da, am si zis, nu sunt deloc necesare, poti obtine rezultate fara sa folosesti vreun supliment in viata ta

| aXy99 a răspuns (pentru Chitaristul26):

Intreb din pura curiozitate.
Cand ai luat creatina? In ce moment? Dupa cate luni/ani de sala? Ai schimbat in perioada respectiva antrenamentul/alimentatia?

| Chitaristul26 a răspuns (pentru aXy99):

Dupa vreo 8-9 luni. Si trecusem la un program de antrenament cu greutatea corpului de doua ori pe saptamana. Nicio schimbare in alimentatie.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bcca-Uriel sunt niste prostii sunt extrase din par.

Creatina ajuta cat de cat dar nu e cine stie ce. Hidrateaza mushiul si iti da o forta cu 5% mai mare, dar daca nu faci repetari sub 5.pentru explozie, Nu are rost sa iei.

Suplimentele cu vitamine, sau whey/hard gainer e nevoie doar daca nu poti sa- ti iei din alimentatie, si la fel si cu proteinele.
Alimentatia e baza, degeaba iti iei suplimente daca nu stai la punct cu alimentatia si mai ales antrenamentul sa- progresezi in timp!