| maxmaxmorarescu a întrebat:

Oamenii care sufera de depresie, se observa dupa ochi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Davidutz777 a răspuns:

Se observă prin comportamentul lor. nu au chef de nimic, nu vorbesc foarte mult. sunt Intr o stare de tristețe de îndelungă durata. cred că nimic nu îi mai pot face fericiți. dar nu este așa. viața este frumoase daca ști cum să îți ocupi timpul. cunoaște persoane. fi fericit și să nu îți pese de părerea altora. încearcă să pui mai mult pret pe tine pentru că ești o persoană minunata, fiecare om este frumos in felul lui, crede mă chiar este adevărat. și dacă o persoană nu te place nu îți limita viața numai la ea. nu poți să mulțumești pe toată lumea. și cel mai important semn al unui depresiv este că are o stima scăzută de sine. ceea ce ar trebui sa nu aibă. sa nu îți faci păreri că nu arăți bine sau că nimănui nu ii pasa de tine, pentru că ești o persoană minunata, Dumnezeu te iubește!

| maxmaxmorarescu explică (pentru Davidutz777):

Comportament mai ciudat au!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu totdeauna!
Psihologii spun ca multi oameni inteligenti stiu sa-si ascunda foarte bine depresia, parand ca-n societate sunt cei mai veseli si mai hazli oameni, cand in realitate sunt in depresie.
De alftel, recent am citit un articol scris de un psiholog care spunea ca oamenii care rad tare, din orice gluma sau incearca cu orice pret sa o faca pe veselii acnd sunt in anturaj, nu sunt de fapt decat niste oameni afundati in depresie, care incearca din raspunteri sa convinga pe ceilali ca el nu are nici o durere sau boala, ba chiar incarcerca sa se minta pe ei insusi, ca nu au depresie sau o boala psihica.
Un om care are deja o depresie avansata, nu mai zambeste, nu mai ridica capul din pamant, iar ochii ii sunt intr-adevar f tristi. Acela este deja la pamant, adica o depresie avansata si are nevoie de ajutor psihiatric, fiindca acolo sunt deja ganduri de sinucidere.

| maxmaxmorarescu explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru raspuns

| CiprianZisSpartanu a răspuns:

Da baiatule tu esti marian marcel atotstiutoru te uiti in ochii lui si ii vezi toate traumele ce sa mai eu zic ca se observa dupa aura neagra a blestemului dat de Adolf Tutankamon

| lifit a răspuns:

Da, confirm