| anonim_4396 a întrebat:

Cum îți dai seama ca o persoană suferă de depresie? Cum se comporta oamenii în depresie?

1 răspuns:
| HazelEyes77 a răspuns:

Incepe sa se izoleze de ceilalti, e mereu apatica si pare ca nimic nu i mai starneste vreun interes. Unii nu mai acorda atentie nici aspectului fizic. Prefera sa si petreaca timpul in camera ei decat sa iasa cu prietenii sau sa faca diferite activitati care odata ii faceau placere. Nici cu parintii nu prea mai comunica, iar mersul la scoala sau la munca se dovedeste o adevarata corvoada mai ales ca trebuie sa stea atata in preajma celoralti. De aceea multi si renunta. Poate sa fie ceva temporar din care va reusi cumva sa iasa dar de multe ori au nevoie de ajutor specializat. Din pacate o intalnim des in zilele noastre.