| Gεanna a întrebat:

Oare am ramas insarcinata daca am simptome menstruale? Am CM de 31 de zile. Ultima menstruatie a fost pe 5 mai. În 16, 18,19 am facut neprotejat in fiecare zi, cu ejaculare interna. De obicei sensibilitatea sanilor incepe cu o saptamana-doua inainte de menstruatie si acum de ieri a inceput.Si mai am o usorara durere in abdomenul inferior, ceea ce nu prea mi se intampla de obicei, mai ales cu doua saptamani inainte de menstruatie.Simptome de sarcina nu cred ca sunt atat de repede...ar mai trebui sa am simptome menstruale daca as fi ramas insarcinata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se stie foarte precis ca menstruatia se porneste doar in cazul in care in ciclul menstrual care se termina nu s-a produs fecundarea deci nu sa instalat o sarcina. In mod cert nu poti fi gravida/insarcinata mai ales daca aparitia acesteia nu va intarzia si va incepe la data asteptata/preconizata. Momentan, sansele de a ramane insarcinata sunt destul de mici deoarece zilele de 18-19 se incadreaza chiar primele zile din perioada de fertilitate maxima care in cazul tau s-ar situa in perioada 18-22 Mai insa spermatozoizii ar trebui sa fie niste eroi ca sa supravietuiasca atat de mult. De aceea in cazul in care doresti sa ramai insarcinata iti recomand sa faceti sex intens chiar astazi si inca maine deoarece in cazul in care ciclul tau menstrual este de 31 de zile maine 22 Mai va fi ziua calculata a ovulatiei.Este mult prea devreme sa apara semnele premenstruale, cat despre simptome de sarcina nici nu poate fi vorba deoarece, o eventuala sarcina s-ar putea instala/forma de abia incepand de maine sau poimaine.In incheiere va indemn sa actionati astazi si maine daca doriti sa existe sanse de sarcina. Succes.

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Si totusi intarzierea este destul de mare, iar o sarcina nu ar fi surprinzatoare.

| SkyPilot a răspuns:

La un CM de 31 de zile, ai avea ovulatia pe 22 deci 18 si 19 ar pica in perioada fertila. Data ovulatiei este una teoretica, poti avea o ovulatie prematura sau intarziata in functie de anumite evenimente din viata ta (stress, un soc, o schimbare de dieta, o boala etc.) Daca menstruatia ti-ar incepe pe 23, ar insemna ca ai avut ovulatia pe 9 deci nu ai fi fost in perioada fertila.
Este intr-adevar prea devreme pentru simptome de sarcina. Poti sa ai o dereglare hormonala si un CM scurt, ceea ce ar insemna ca nu ai ramas. Dereglarea poate tot atat de bine sa provina de la activitatea voastra de luna asta, caz in care nu se poate spune daca ai raamas sau nu. Ca sa afli cat mai rapid, poti face in ultimele doua zile ale lunii acel test de sarcina la laborator (costa cam 40 lei si este destul de precis).