| muresanul a întrebat:

Oare de ce todeauna cand ploua suntem tristi melancolici?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tristeţea ne aşează pe faţă multe lacrimi, acum natura plânge.
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Pentru ca suntem dependenti de soare. Uite ce am gasit eu pe net:
"Una din principalele cauze ale depresiei/asteniei de primavara este dependenta omului de soare. Metabolismul, temperatura corporala, presiunea arteriala si, mai ales, secretiile de hormoni sunt reglate de variatia zi-noapte si de lumina solara. Unele persoane sunt foarte sensibile la alternanta zi-noapte si resimt puternic absenta luminii diurne in perioadele de iarna, cand ziua este scurta, dar si in perioadele in care, zile in sir, cerul este acoperit si soarele nu se vede. Aceste persoane sunt cele afectate si de sindromul depresiei de primavara. Explicatia este simpla. Lumina naturala, provenita de la soare este elementul care sustine activitatea sistemului nervos central, si implicit a intregului comportament uman. "

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu neaparat si nu intotdeauna, eu, uneori, sunt nervos, mai ales cand ploaia ma impiedica sa fac ceva.
Vezi ce spun poetii: George Bacovia (Lacustra, Nervi de toamna si Sange, plumb, toamana) si Lucian Blaga (Melancolie), mai sunt si altii dar eu am ramas la clasici.
Fericire!

| OanaG a răspuns:

Pentru ca si afara e trist!

Pentru ca atunci ne gandim la unele lucruri la care nici nu le cunosteam! Pentru ca atunci mintea noastra[cel putin a mea] e deschisa oricarui gand!

| Vizitiul a răspuns:

Pentru ca natura ne inspira (vezi cazul lui Mihai Eminescu.)
Gratie ploii, suntem captivi in propriiile resedinte, apare monotonia, iar o iesire-n exterior ar musamaliza aceasta stare dezagreabila, dar avand in vedere ca ploua, stam in casa.

| marrr a răspuns:

Eu ador ploaia:X Nu sunt trista deloc cand ploua, adica depinde doar de factorii din jurul meu si de dispozitie, dar de obicei ploaia ma inveselestebig grin Imi place sa stau sa privesc pe fereastra cum cad picaturile de ploaie din ce in ce mai tare si formeaza parca un abur pe pamant.love struck

nony
| nony a răspuns:

Si de ce ai pus postarea la Sanatate? Ti se pare ca asta e o boalá? laughing De ce generalizezi, mie nu-mi schimba vremea starile cum va schimba vouá.

| UNfriendLY a răspuns:

Nup, mie imi place cand ploua :X:X sunt vesel

| Brotacelu a răspuns:

Cum asa? eu numai pot de ras cand ploua laughing) stau la geam si vad cum alearga fetele in bluza, fustita si toace laughing))

| AdiSR a răspuns:

Poate că îţi limitează libertatea de mişcare nu mai poţi face atâtea lucruri care la faci când e soare. Poate că strada e goală când plouă ceea ce crează o stare de singurătate. Imaginea care o creează e una mohorâtă.

| Andutsaa a răspuns:

Hey! Pai ce sa zic, nu cred ca ar trebui sa fim tristi, eu nu sunt asa :d, eu ador ploaia:X...imi place sa ma plimb si sa ma uit cum ploua love struck...Nu ar trebui sa fi trist atunci cand plouabatting eyelashes!

Te-am pupat, pa-pa:*!

| AddaXD a răspuns:

Tristetze pentru ca nu ai ce face cand ploua sad

| basexcu a răspuns:

Uite exceptia... eu cand ploua sunt vesel laughing

| Fvn a răspuns:

Eu sunt fericita cand plouahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Soarele ne incarca cu energie pozitiva, pofta de viata si atunci cand ploua soarele lipseste deci...si pofta de viata. happy