| Neyter a întrebat:

Oare este normal ca am personalitate multipla?
Ma refer la faptul ca suntem mai multi in unu (dc razi? Ma refer la altceva). Am aflat ca am personalitate multipla pe la 11 ani ca pana atunci vorbeam cu mine si imi raspundeam, dar faza ii ca nu eu ma gandeam ce raspuns imi dau happy si cand vorbeam singur foloseama plural,, baieti/ stiti/ intelegeti" etc.
De exemplu am o personalitate care ii nepasatoare rece si "malefica" cand vine vorba de razbunare, moduri de a da jos guvernul ( uitati partea asta big grin )
Personalitatea blanda careia ii pasa de orice gandac si mai e si cea "inteligenta" care ma ajuta sa fac planuri / decizii si personalitatea care ma enerveaza cel mai mult si vreau sa scap de ea dar nu pot este cea lenesa, uncerc sa fac ceva ce necesita efort "ba dar poti face asta si mai incolo, acum nu-i asa graba" sau "ba da te doare putin piceorul nu poti face sport" si apoi incepem sa ne certam si imi dau seama ca ma cert singur si sunt in public, ma simt jenat si plec acas.
Sper ca ati inteles ceva din ce v-am spus si inca mai am ceva personalitati dar nu am chef sa fac un roman.
Daca mai este cineva cu personalitate multipla va rog sa imi scrie,, raspuns,, pentru a nu ma simti singurul cu chestia asta.
PS: sa imi spuneti si daca aveti doua sau mai multe.
Si cum discutati cu elewinking
Dau Funda????

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Salut. Auzi,tu cumva te ai uitat la ''Split''?
Personalitatea multipla, atata timp cat nu te deranjeaza, este o problema emotionala. Are cauza psihologica. O tratezi prin psihoterapie.
Ce iti pot spune este ca, pentru a nu deveni patologica problema ta, nu ar mai trebui sa le vezi ca pe niste personalitati diferite. Sunt 3 fete ale aceleiasi persoane,adica tu. Sunt parti din tine. Tratandu-le diferit,maine-poimaine vei spune ca esti o alta persoana si ca te tot schimbi,cand tu ramai acelasi, doar starea ta de dispozitie se schimba. Toti am observat asta la noi, nu exista oameni cu ''personalitate multipla'' si oameni fara. Toti avem stari diverse de dispozitie. Diferenta este ca unii le trateaza ca pe niste stari straine, asa cum faci tu si altii si au dat seama ca sunt doar stari de dispozitie, parti din persoana ta care te definesc ca om.

9 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

In legătură cu mesajul privat pe care mi l-ai trimis și nu poți da replay căci ai setat că numai prietenii din lista ta îți pot trimite. Vroiam să-ți spun că habar nu am despre ce vorbești tu acolo și cu cine te cerți, nu înțeleg de ce îmi spui mie toate astea, căci eu nu ți-am răspuns la nici o întrebare de a ta. Ai greșit persoana când ai dorit să trimiți mesajul. O duminică minunată!

| Violleta2022 a răspuns:

Evident ca nu este normal si nici sanatos, sa ai personalitate multipla, dar daca ai fost diagnosticat cu ea, atunci trebuie sa iti primesti medicatia necesara, ca sa poti trai cat de cat normal, ca toti ceilalti.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Pe scurt inteleg ca e o problema daca acele "personalitati" multiple ale tale se cearta si/sau se bat. Sau eventual ocupa fiecare locul la butoane si tu nu iti mai amintesti o perioada de timp ce ai facut. Gen nimic. Negru.

Altfel sunt doar ecouri ale tale.

Bucura-te ca nu sunt mai multi chiriasi. Ca e nasol.

| Neyter explică (pentru cristimihailov):

Pai sunt mai multi, happy dar nu se bat, doar se cearta uneori dar cred ca sunt doar ecouri cum zici tu pentru ca imi amintesc tot ceea ce am facut.
Dar am o gramada de chesti in cap si ii ca si cum as avea mai multe personalitati pentru ca imi imaginez niste chesti si fac ceva planuri pentru anumite chesti dar care nu le-as face eu de obicei.
Am stiudat un pic despre asta si toti au pierderi de memorie si ma facd sa cred ca eu nu am

| Donsavas a răspuns (pentru Neyter):

Sunt doar niste ganduri. Poate te gandesti la lucrurile astea si cand te plictisesti. Asta explica ce simti tu. Omul isi imagineaza multe cand n are ce face. Odata cu maturizarea,ti am spus,daca nu te deranjeaza,o sa ti se para ceva normal si vei trece peste asta. Nu e nimic serios cate vreme nu esti prost-dispus. Lasa personalitatile in pace. Vezi-ti de scoala,fa ti prieteni, dezvoltati un talent ceva! Nu vrei sa ramai o viata fara ocupatie sau singur, nu?
Singur iti cam limitezi viata inloc sa ti o diversifici, sa ti o ''piperezi'' putin, distrandu-te, experimentand, calatorind sau studiind intr-un anumit domeniu.

| Neyter explică (pentru Donsavas):

Poate ca mi-am imaginat, dar eu credeam chetsia asta din cauza ca ii aveam pe astia in cap dar macar am cu cine sa vorbesc cand sunt singur.
Si legat de viata mea sociala merge bind si asta nu ma impiedica sa fiu normal
Ori cum ieri am vazut despre boala asta si m-am speriat. Anyway mersi ca ai avut chef sa vorbim happy

| Donsavas a răspuns (pentru Neyter):

Da,teoretic vorbesti cu alte ''personalitati'',practic vorbesti singur. Bine,cred ca toti vorbim singuri uneori sau monologam in mintea noastra, doar ca nu credem ca ar fi alte fiinte sau entitati caci asta este imposibil. Nu traim in ''Supernatural''.
Iti dai seama ca, boala vazuta din exterior este cumplita, mai ales la cate scenarii s au facut pe tema asta. Nu e infiorator, cate vreme esti familiarizat cu asa ceva si incerci sa intelegi mintea umana.

| Neyter explică (pentru Donsavas):

Aici ai dreptate laughing

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu este normal acest lucru, poti merge la un psiholog sa te ajute sa intelegi mai bine aceste lucruri.