| Grimalkin a întrebat:

Ok. Am o problemuta mai mare straight face. Am cam racit si sunt foarte ragusita. Am fost la medic si a zis sa iau miere cu lamaie, sa beau ceai si sa stau in casa. Am facut tot si tot nu`mi trece. Pana vineri trebuie sa fiu sanatoasa, deoarece ar trebui sa plec la munte sad. Niste sfaturi ar fi grozave. Multumesc happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Din pacate, acum circula o viroza care te poate chinui o saptamana cu sau fara tratament. daca ai cateva zile de cand te-a vazut doctorul, si simptomele nu s-au ameliorat deloc, du-te inapoi la un control. poate ai nevoie de antibiotic.Cat despre munte, eu as zice sa stai cuminte acasa cu o cana de ceai si cu o carte buna in mana. iti doresc multa sanatate!

| micurutza2005 a răspuns:

Total gresit sa nu faci acel lucru ...niciodata nu se bea ceva fierbinte mai ales daca esti ragusita si te doare gatul care si asa e iritat si rosu etc tu dai cu ceai sau altceva fierbinte pe gat vei arde toate mucoasele si vindecarea va fi mai grea deci lichidele se beau CALDUTE nu fierbinti pentru gat pentru raguseala fa gargara cu sare in apa calduta nu fiebinte, ia dropsuri pentru gat cu propolis e antibiotic natural care va distruge eventualele bacterii sau si alte dropsuri tantum verde anesteziaza durerea de gat si e foarte bun dar trebuie sa sugi mai mult de 2-3 pe zi si sa nu mananci sau bei dupa ele vreo 30min. minim pune comprese cu spirt si apa pe gat cand se usca le schimbi umezesti o batista cu apa calduta o storci putin sa nu fie numai apa si pui putin spirt si apoi o pui pe gat va trage raceala febra si durerea de gat si raguseala la mine functioneaza mai bine ca medicamentele, mananca citrice si vit. C care ajuta la refacere in raceli lichide multe calde, echinaceea sa refaci imunitatea sau propolis, laptisor de matca, catina, macese, usturoi, ceapa sunt si pastile daca nu iti place gustul dar e foarte sanatos ceapa e antioxidanta impotriva cancerului, usturoi la fel si sunt bune in raceala, pentru. raguseala incearca sa protejezi vocea nu vorbi mult si important :NU VORBI IN SOAPTA, e mai traumatizant pentru gat decat ai vorbi normal, ar mai fi multe dar sper sa te faci bine pana vineri desi nu iti recomand muntele pentru gatul ragusit aerul e si mai tare acolo si te va intoarce boala sau vei fi mai rau cu gatul dar daca pleci imbraca-te bine si pune fular la gura si nas asa ca si copiii nu iti fie rusine ca altfel nu te vad bine cu gatul pe acolo. daca nu faci febra nu e cazul de antibiotice decat daca e rosu gatul si inflamat, sau amigdalele asta poti sa vezi si tu in oglinda zicand AA daca te vezi rosie cu o lanterna daca nu vezi fara, doar atunci se ia antibiotic si nu oricare trebuie sa faci antibiograma sa vezi daca e o infectie sau nu si la ce antibiotic reactioneaza ca altfel il iei degeaba, dar eu nu cred ca ai nevoie pentru raguseala ti-am zis mai sus ce poti face. sa imi spui cum mai esti pe vineri. sanatate.

| micurutza2005 a răspuns:

Total gresit sa nu faci acel lucru ...niciodata nu se bea ceva fierbinte mai ales daca esti ragusita si te doare gatul care si asa e iritat si rosu etc tu dai cu ceai sau altceva fierbinte pe gat vei arde toate mucoasele si vindecarea va fi mai grea deci lichidele se beau CALDUTE nu fierbinti pentru gat pentru raguseala fa gargara cu sare in apa calduta nu fiebinte ,ia dropsuri pentru gat cu propolis e antibiotic natural care va distruge eventualele bacterii sau si alte dropsuri tantum verde anesteziaza durerea de gat si e foarte bun dar trebuie sa sugi mai mult de 2-3 pe zi si sa nu mananci sau bei dupa ele vreo 30min. minim pune comprese cu spirt si apa pe gat cand se usca le schimbi umezesti o batista cu apa calduta o storci putin sa nu fie numai apa si pui putin spirt si apoi o pui pe gat va trage raceala febra si durerea de gat si raguseala la mine functioneaza mai bine ca medicamentele ,mananca citrice si vit.C care ajuta la refacere in raceli lichide multe calde ,echinaceea sa refaci imunitatea sau propolis ,laptisor de matca ,catina ,macese,usturoi ,ceapa sant si pastile daca nu iti place gustul dar e foarte sanatos ceapa e antioxidanta impotriva cancerului ,usturoi la fel si sant bune in raceala ,pentru .raguseala incearca sa protejezi vocea nu vorbi mult si important :NU VORBI IN SOAPTA ,e mai traumatizant pentru gat decat ai vorbi normal ,ar mai fi multe dar sper sa te faci bine pana vineri desi nu iti recomand muntele pentru gatul ragusit aerul e si mai tare acolo si te va intoarce boala sau vei fi mai rau cu gatul dar daca pleci imbraca-te bine si pune fular la gura si nas asa ca si copiii nu iti fie rusine ca altfel nu te vad bine cu gatul pe acolo .daca nu faci febra nu e cazul de antibiotice decat daca e rosu gatul si inflamat,sau amigdalele asta poti sa vezi si tu in oglinda zicand AA daca te vezi rosie cu o lanterna daca nu vezi fara ,doar atunci se ia antibiotic si nu oricare trebuie sa faci antibiograma sa vezi daca e o infectie sau nu si la ce antibiotic reactioneaza ca altfel il iei degeaba ,dar eu nu cred ca ai nevoie pentru raguseala tiam zis mai sus ce poti face .sa imi spui cum mai esti pe vineri .sanatate.

| fabiola a răspuns:

Tinctura de propolis si sirop din muguri de pin!

| zorialbi a răspuns:

Bea pliculete de Coldrex cu miere si lamaie dizolvate in ceai cald, iar pentru gat ia niste pastile de supt mai bune (Trachisan, Hexoraletten), si sa nu mananci sau sa bei apa jumatate de ora dupa ce iei cate una ca sa-si poata face efectul la nivelul gatului. Multa sanatate!

| MisterKat a răspuns:

Lasa leacurile babesti...
Ia niste Nurofen(sau alt medicament mai ieftin care sa contina o substanta numita "iburofen" - cam asa se numea. este aseamanatoare cu cea din Nurofen.
Sau ia un Coldrex sau intreaba la farmacie, ceva pentru raceala.
Poti sa faci o baie calda cu sare, seara. si cand te pui la culcare, da-te pe spate cu niste alcool sanitar. stiu ca e nasol, dar iti va trece!

Sanatate multa!

O zi buna!

| antonia09 a răspuns:

Buna,
Daca in urma vizitei la medic nu ti s-au ameliorat simptomele inseamna ca problema s-a agravat si iti trebuie un antibiotic.
Mergi din nou la medic, cu siguranta el va sti ce trebuie sa faci.
Incearca sa iei si niste dropsuri gen Dolo-angin sunt foarte bune, insa sa nu exagerezi deoarece au in compozitie antibiotic.
Ceaiul e bine sa il bei indulcit cu miere si cu putina lamaie in el si cat mai fierbinte cu putinta.
Multa sanatate si insanatosire grabnica.

| Gregory a răspuns:

HOMEOVOX administrat conform prospectului aferent lui. Toate cele bune insanatosire grabnica!

| Gregory a răspuns:

HOMEOVOX administrat conform prospectului aferent lui. Toate cele bune si insanatosire grabnica!

| buburuzaucigasa a răspuns:

Cand sunt ragusita beau un pahar de lapte cald amestecat cu un galbenus de ou si 2 linguri de miere si imi trece.

| viatadecacatt a răspuns:

Respecta ce a zis medicul cam asta mi-a zis si mie cand am fost racita, am respectat ce a zis.pana vineri nu cred ca o sa iti treaca complet dar oricum cand te duci la munte sa te imbraci bine sa nu ai problemebig grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Grim, ce pot sa-ti spun e ca trebuia sa racesti mai demult.acum mai aveai o zi doua. dar asa... o sa pleci racit.ca pana nusi face treaba nu te lasa.de aia este o vorba; se tine ca boala de omul sanatos.

| catel a răspuns:

Ioi, da de ce nu ascultati voi si sa puneti mana sa va informati despre miere, polen si propolis, toate de la albina. ia tinctura de propolis de la un apicultor de increedere si bea cam de 5x pe zi. in total cam 20 ml de tinctura. o sa vz cum te lasa gatul. iar pentru raceala asa numai sa-ti calmeze sufletelul miere + lamaie. o sa stii ca pentru asa ceva trebuie sa te feresti(preventiv).