| Nicole1234 a întrebat:

Ok,deci am o problema legata de ten.Asa mi s-a intamplat si anul trecut in sezonul rece.In jurul nasului mi-a aparut un fel de iritatie mica si tot in zona aia mi se cam cojeste pielea.Este mai vizibila cand ma spal pe fata.Ce poate fii?
Stiu ca trebuie sa merg la dermatolog,si o voi face,dar pana atunci as vrea sa stiu daca trebuie sa ma dau cu vreun unguent/crema si de care, sau daca este vreun tratament provizoriu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai o dermatită!

TREBUIE să mergi la control la medicul specialist dermatolog pentru confirmarea diagnosticului prezumtiv şi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie şi CERI o Trimitere la Dermatologie.

Toate cele bune.

| pietrean a răspuns:

Cojitele ce apar in coltul nasului, pot fi din cauza lipsei de vitamine din complexul B. Poti folosi unguent cu galbenele, care previne extinderea ulceratiilor, a infectiilor.
Dar o vizita la medicul dermatolog, este necesara si recomandata.Cu trimitere de la medicul de familie, ca sa nu platesti nimic, in cazul in care ai contract cu CAS-ul sau esti in grija unui parinte/sot, ce plateste contributia de sanatate, la CAS.