| anonim_4396 a întrebat:

Buna: Spuneti-mi si mie ceva crema sau nu stiu ceva tratament pentru ten gras! La 2-3 ore dupa ce ma spal pe fata imi devine iar fata unsuroasa ca si cum nici nu m-as fi spalat. Am folosit si sapunuri pentru asa ceva si nimic. Ar trebui sa merg la vreun dermatolog? MULTUMESC

3 răspunsuri:
| Jager a răspuns:

Ai folosit sapunul cu sulf? E cel mai bun cand vine vorba de ten gras.
Te speli cu el dimineata si seara, iar dupa 3 zile aplici o crema hidratanta, dupa care, repeti procedeul.

| Blackrose4 a răspuns:

Foloseşte apa termală de la Avene. Şi ți-ai mai putea face acasă un tonic din 50 de ml apă şi 10 picături de ulei de arbore de ceai (ți-l recomand pe cel de la Solaris). Agită bine înainte de folosire şi ține-l în frigider.
Ca să ții sebumul sub control pe timpul zilei cumpără-ți servețele speciale pentru sebum, cu care îți tapotezi tenul şi acestea îl vor ține sub control şi nu o să mai ai fața aşa "unsuroasă".
Este bine să foloseşti şi o cremă lejeră, pe bază de apă (dedicată tenului gras) care să-ți hidrateze tenul. http://www.laroche-posay.ro/......p7172.aspx

| daniel33441 a răspuns:

Dupa cum a spus si coloo cosmeticile cu sulf sunt bune.suc de lamaie, tea tree. evita crema grasa de orice fel si in locul ei mai de graba folosesti apa termala si apa miceara fara parfum si parabeni.ca machiaj daca folosesti incearca mai de graba o pudra decat un fond de ten lichid. poti vizita si un dermatolog.