| Teuta8941 a întrebat:

Ok,deci.Mi-am dat o gaura in cartilaj la salon acum vreo 2 luni.Nu mi se vindeca.Ma doare destul de rau si e infectata [curge puroi din ea].In ultimul timp mi-am pus numai cercelul medicinal.Imi dau cu spirt,tetraciclina destul de des,dar nimic.Ce ar trebui sa fac? Sa tin cercelul medicinal inauntru,sa il scot [imi e teama ca se astupa gaura si m-am chinuit atata degeaba]? Explicati-mi va rog, daca se poate.^^

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Dacă este infectat, mergi urgent la un medic.
Infecția se poate răspândi prin sistemul circulator și poate ajunge în organele interne.
Dacă infecția se răspândește și nu este tratată imediat, survine decesul.

5 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Dacă tot te dai în fiecare zi cu spirt şi de toate şi tot nu trece, îţi sugerez să scoţi cercelul de tot şi să îţi refaci gaura după ce s-a vindecat asta de tot, sau să îţi pui un cercel de argint în locul celui medicinal (argint pentru că nu oxidează, şi e totuşi rezistent).

| Azµre a răspuns:

Du-te la medic, dacă nu vrei să îți taie mai târziu urechea din cauza unei cangrene.

| Mihaela1964 a răspuns:

Du-te la medic si lasa-l naibii de cercel.Percingul e specific adolescentei, cand te vei creste iti v-a trece cheful de asa ceva...pana una alta scapa de infectia din corp.

| marcous a răspuns:

Daca nu mergi la medic, o sa ramai fara ureche.
Data viitoare vezi-ti de scoala si lasa prostiile.

| wrath007 a răspuns:

Du-te la doctor.ca s-ar putea sa se infecteze si e vai samar de tine!