| SilentRain a întrebat:

Ok... sunt varza la capitolul socializare, vreau învăț sa fac asta în mod eficient.
Dar nu știu cum thinking
Mai sunt persoane care au avut "problema" asta, pe aici?
Cum ați rezolvat "problema"?
Oare convorbile la telefon cu persoane necunoscute ar ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da... si cu persoane cunoscute. Citeste. Citeste si citeste orice. In ultimii ani am citit o gramada de carti pe langa cele legate de domeniul meu. Cum altfel sa imi iasa aceste glume grozave? laughing

As putea adauga si cateva filme, de comedie. Ajuta mult happy

Lasand glumele de 5 lei la urma, sa stii ca nu as fi zis ca ai avea probleme de socializare laughing

| Donsavas a răspuns:

Nu,nu ajuta nimic ce e legat de internet. Încearcă să socializezi in viata reala cat mai mult!

| mentholinks a răspuns:

Hmm, oarecum m-am confruntat si eu cu chestia asta. Faza e ca socializarea cuprinde un spectru larg, trebuie in primul rand sa stii exact ce anume vrei sa ajungi sa faci. De exemplu, sa intri in vorba cu o persoana necunoscuta sau cu un grup de persoane necunoscute sau sa intri in vorba cu un baiat de care te simti atrasa si vrei sa-l cunosti sau sa vorbesti mai mult cu persoane pe care deja le cunosti, rude, prieteni, colegi, etc. O reteta nu exista dar cand stii exact sau iti propui, vreau sa fac aia, sa ies cu fetele alea, sa vorbesc cu colegii sa iesim la un suc, etc. lucrurile devin mult mai simple si mai clare. Asa cand iti spui, am probleme cu socializarea dar nu stii ce vrei, poate nici nu vrei sa socializezi in momentul ala, e clar ca mare lucru nu rezolvi citind carti, ascultand sfaturi despre asta si chiar si vorbitul la telefon e foarte diferit fata de comunicarea face to face dar eu cred ca poate sa ajute, nu stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am problema asta, n-am rezolvat nimic.

Ai o idee proasta, sau mai degraba te plictisesti si ai chef de misto-uri? laughing
Sigur mai bine ar rezolva sa te duci pe afara si sa intri in vorba cu 100 persoane necunoscute zilnic, decât la telefon laughing

| SilentRain explică (pentru anonim_4396):

Nee'a în ultima perioada nu prea am avut chef de caterinca
In timp ce scriam întrebare chiar ma gândeam ca e o ideeie un pic tâmpită thinking, mi-e ca dacă ma duc în parc și ma bag în seama cu "farmecul" meu... și încep sa vorbesc cu lumea asa din senin... sa nu îmi iau o geanta în cap, sau poate un adidas

| anonim_4396 a răspuns (pentru SilentRain):

Meh erai mult mai fermecatoare daca recunosteai ca scopul intrebarii era ca vrei sa vorbesti cu niste utilizatori.
Stiu ce zici, e naspa sa-ti pese de ce gandesc ceilalti despre tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ești atat de fermecător si in realitate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti bati joc de mine? Sunt un simplu om, n-am farmece. Tu ai?

| SilentRain explică (pentru anonim_4396):

Nu-mi pasa ce gândesc ceilalți despre mine, de aia am pus întrebarea fix asa cum mi-a venit, putem sa o dau și pe ocolite, știi cum zicwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil.
Am?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai.
Mi-ai facut un compliment doar pentru al returna inapoi tie in aceeasi Masurã? laughingnormalã. Nimic special. tongue
Ai nevoie de vreo confirmare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ți-am făcut un compliment ironic.
Nu am nevoie sa-mi faci complimente.Nu dacă nu-s din inima sad
Da, dar o primesc zilnic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din inima? Nu a fost nimic din inima@ doar mi-am dat seama cum sa-ti apas niste butoane. Nu existã nimic "

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Butoane care, in cel mai bun caz, nu au niciun efect.
Ma dezamagesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ajuta.

Fiindcă poti fi mult mai deschis cu un străin care nici nu te cunoaște fiindcă lui nu ii pasa sau idk cum sa zic... nu ai de ce sa ii ascunzi ceva avand in vedere ca chiar si daca stie cine stie ce nici nu are cum sa te afecteze ca alti prieteni falsi din realitate care dupa te pârăsc sau cine stie ce drame iti fac...

Sau poate nu de asta dar stiu clar ca poti fi mult mai liber in a avea o conversație cu cineva in mediul online decât fata in față fiindcă am experimentat asta eu însumi... nu zic ca a convorbi prin internet e mai bine dar in mod clar te ajuta sa fi mai sociabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci imaginea pe care o creezi aici e de fațada?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Totul e fals pe internet.

| SilentRain explică (pentru anonim_4396):

Am mai auzit povestea, nu crezi nimic
Cam asa arată versiune mea când scăpa de timiditatea, csf n-ai csf, nu pot sa fiu perfecta