| SilentRain a întrebat:

Dacă aș încerca să vorbesc la telefon cu persoane necunoscute, m-ar ajuta sa socializez mai bine?
Sunt praf la capitolul asta și nu știu cum sa rezolv asta thinking

Răspuns Apreciat de Editori
| sIncognito a răspuns:

Daca ai in minte scrict motivatia de a-ti dezvolta capacitatea asta de a te exprima verbal nonsalant, da, asa iti incerci limitele. Doar sa-ti mentii in gand faptul ca nu legi prietenie, ci doar iti exersezi o abilitate, datorita ''pericolelor'' mentionate deja de ceilalti. In fine, manipulatori gasesti si-n familie, n-ar fi asa mare tam-tam, dar asa, ca o masura de protectie.

8 răspunsuri:
| DeathIncarnate a răspuns:

Habar n-am dar putem incerca, mai ma specializez si eulaughing

| RAY a răspuns:

Cati antisociali pe aici, trist,societate de depresivi,antisociali,tragic, conteaza foarte mult sa vorbesti cu cineva, indiferent unde si cum, cata frica au uni fata de alti, astia iasa dn casa si cand iasa banuiesc ca sunt invizibili

| Andreeush a răspuns:

Cam dubios să vorbești cu persoane necunoscute.
Nu știi niciodată peste cine poți să dai.

| RAY a răspuns (pentru Andreeush):

Da peste aliens care poate o rapesc si o duc pe venus

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mmm, bârfă love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ar vorbi niște necunoscuți cu tine
sau tu cu ei

| SilentRain explică (pentru anonim_4396):

Ei pentru ca sunt plictisiți sau pur și simplu vor sa ma ajute
Eu pentru ca imi doresc sa socializez și sa comunic mai bine
Pam-pam

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii necunoscuti, mai ales la telefon, tind sa minta, cand nu stii nimic despre ei, si nici sa confirmi daca e adevarat sau nu, ce zic ei, nu ai cum sa aflii.

| SilentRain explică (pentru anonim_4396):

Atâta timp cât vorbesc decent și au lucruri inteligente de spus, nu ma deranjează sa minta despre eii

| anonim_4396 a răspuns (pentru SilentRain):

Da da tu poti prinde incredere in strainul ala, ca ai un confident, si poate ii zici lucruri mai sensibile despre tine, in timp ce el sau ea va minti, doar ca sa te faca pe tine sa zici mai mute. happy Eu n-as avea incredere happy

| SilentRain explică (pentru anonim_4396):

Aici ai dreptate

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce paranoic esti omule, te poate minti oricine, ce propui sa fi antisocial pe viata

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt antisocial. sunt doar realist.
Poate am intalnit eu doar oameni rai.
Dar realistic vorbind, eu nu cred ca e ok sa imparti cu cineva strain, detalii personale. Mai ales cu cineva strain, la telefon, sau pe internet happy
Pentru ca atunci cand oamenii sunt sub anonimat, sub o umbrela, si nu stii cine sunt, atunci sunt ei, absolut toti.
Cand vorbesti cu cineva face to face, te poate minti, dar exista societatea, si vor incerca sa se comporte (chiar daca ei gandesc altceva ) vor incerca sa se comporte, cum societatea i-a invatat.
De exemplu, nu poti sa omori pe cineva, nu poti sa furi, nu poti sa jignesti pe cineva, pur si simplu nu poti face rau cuiva. Ca asa te invata societatea, si religia, si educatia.
Ei, pune pe cineva care e anonim si nu stii cine e, si vorbeste cu el, si atunci vezi exact.
Eu nu sunt de acord cu discutiile la telefon cu persoane necunoscute, si sa iti impartasesti problemele.
Si ca exemplu uite-te aici, ca aici nu stie nimeni cine e cine.
Si cata rautate.
Si uita-te pe Youtube la comentari, pe Facebook, cat de rai sunt oamenii cand sunt anonimi, happy
Cred ca n-ai luat tu tepe, sau nu ai fost dezamagit de oameni, poate esti prea tanar.
Dar o sa vezi pe parcurs. happy Ca pe langa faptul ca suntem oameni, suntem totusi animale.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar realistic vorbind, eu nu cred ca e ok sa imparti cu cineva strain, detalii personale. Mai ales cu cineva strain, la telefon, sau pe internet happy

nu e ea asa credula

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pai si de ce ma faci paranoic atunci?
una e paranoia si alta e sa fii realist.
sunt convins ca sunt si oameni buni in lumea asta.
Dar tu ai risca sa dai informatii personale despre tine, in 2019, cuiva la telefon, unui strain pe care nu il cunosti?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai scos din context ceea ce vream sa afirm,e paranoia sa crezi ca toti sunt rai,diabolici,iti vor raul, e naiv sa dai info despre tine tuturor, desigur ca nu dai, de ce ai da, eu niciodata nu am dat, nu vad de ce ai da pe bune, vorbesti pe anumite subiecte atat

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt toti rai de la inceput, si diabolici, am zis eu asta?
La inceput nimeni nu e rau.
Si incepi si dai detalii personale, iar apoi de-odata iti merge bine, te muti singur, iti iei o masina, si ala cu care vorbeai, sau aia, ( de regula baietii sunt aia mai rai) vad ca iti merg bine, si sunt invidiosi, si folosesc toate informartiile pe care tu i le-ai dat, ca sa iti faca rau.
Eu nu sunt de acord cu relatiile intre oameni, mai ales, care nu se cunosc intre ei, la telefon sau pe internet.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici invers respectiva persoana nu poate demonstra ca e adv, nu poti tu sa imi demonstrezi ca stau in Timisoara, nu poti, nici dupa ip nu e o dovada ca pot folosi un hide ip simplu, in concluzie nu poti stii cine e in spatele unui monitor

| IonutCG90 a răspuns:

~Eu zic că te descurci de la foarte bine în sus. Cel puți atenția mea o ai deja. Am eu mintea odihnită dar totuși.

| anonymus4106 a răspuns:

Bună idee. Poți încerca să lucrezi la un Call Center.