| Mihai0101 a întrebat:

Omeran pe ce perioada se administreaza? Mi-a dat de la farmacie sa iau pentru aciditate si dizconfort. Aveti idee cate luni ce perioada poate fi administrat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

'aciditatea' aceasta este un simptom mai mult, ca si cauza ea trebuie investigata la un medic gastroenterolog, acest simptom poate avea cauze multiple printre care amintesc : gastrita, BRGE (Boala de reflux gastro-esofagian) etc
aceasta aciditate uneori (ca sa nu zic in multe cazuri) este in directa legatura si cu Helicobacter pylori de exemplu

inhibitorii ai pompei de protoni cand se iau ca parte a unui 'tratament' stiu ca se administreaza pe o perioada mai lunga de timp, deci nu doar cateva zile, de obicei se administreaza intre 8-12 saptamani!

insa cum am zis, nu da "cu vopsea peste rugina" ci mai bine mergi si investigheaza cauza aciditatii tale crescute!

| Simpatic a răspuns (pentru Simpatic):

Multumesc pentru funda!

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Minimum 7 zile

| Violleta2022 a răspuns:

Omeran se administreaza atatea luni cat considera medicul care te trateaza, ca ai tu nevoie de acel medicament. Uneori pentru acteva saptamani, alteori pentru mai multe luni, fiind in functie de pacient si de dieta pe care o tine fiecare.

In orice caz, daca ai gastrita sa stii ca aceea se poate rezolva in doar 7 zile, dar cu o dieta drastica, bazata numai pe carbohidrati, FARA: proteina, fara zahar si fara alcool.
Sanatate multa!

| Mihai0101 explică (pentru Violleta2022):

Alcol nu consum dar nu pot fara carne cafea si tigara? nu sunt gras dar nici slab 80kg 1, 67I

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mihai0101):

Cafea neagra se poate o singura cafeluta pe zi si NUMAI dupa ce ai mancat.
Cu tigara este alta poveste, aia afecteaza plamanii, nu stomacul.