| David112A a întrebat:

Buna. Maine ma operez la polipi, am 15 ani și îmi e cel mai tare frica de anestezia totala. Voi fi primul pacient care va fi operat mâine dimineață și gândul ca 3 ore voi dormi fără sa simt nimic ma sperie. Ceva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce anume este de speriat aici?
Ca eu nu vad NIMIC, dimpotriva!

Ar trebuii sa sa te bucure ca te vor adormi si nu vei simti nimic, fiindca nu vei stii ce se intampla, nu vei avea dureri si cand te-ai trezit, pleci direct acasa, pe picioarele atle.

| David112A explică (pentru Violleta2022):

Înțeleg doar ca tot îmi fac o mulțime de filme în cap

| ValentinMihai78 a răspuns:

Eu am făcut o astfel de operație. Nu este nimic de speriat. Am peste 23 de ani de la acea operație. Mergi liniștit, căci nu se întâmplă absolut nimic. Și, nu este anestezie totală, nu știu cine ți-a spus așa ceva!
E anestezie locală, nimic altceva.

| David112A explică (pentru ValentinMihai78):

Anestezie locala era pe vremea aia acum se face generala asa mi-a zis și doctorul

| vlllaaddd a răspuns:

Bafta

| Kozi a răspuns:

La operatia de polipi NU se face anestezie totala.
Cred ca ai auzit gresit "totala" in loc de "locala" pentru ca iti faci tu scenarii.

| David112A explică (pentru Kozi):

Ma omule îmi face anestezie totala îmi pune o masca și o sa adorm nu voi simți nimic. Și ma voi trezi după 2-3 ore

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru David112A):

Kozi are dreptate, este locală, pentru asta este masca. Ești adormit, dar nu total. Anestezie totală se face prin injecție, de obicei în coloană, nu prin o mască.

| David112A explică (pentru ValentinMihai78):

Mi a spus și doctorul ca voi adormit de tot

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru David112A):

Înseamnă că este o operație complicată și de lungă durată. Nu ți-a spus totul ca să nu te sperie!

| David112A explică (pentru ValentinMihai78):

Mi-a făcut operația deocamdată doar ma doare gatul în rest sunt bine

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru David112A):

E vezi că nu a fost generală?

| David112A explică (pentru ValentinMihai78):

Doamne ma tu ești prost? M-am dus în sala de operație și în 10 secunde ma adormit era ora 10 și ma m trezit la 1

| Kozi a răspuns (pentru David112A):

Mai ca ai zice ca tu in fiecare noapte esti anesteziat complet. Pentru ca dormi.
Faci confuzie intre anastezie (ca nici nu stii ce e aia) si adormire.