| bibitza a întrebat:

Pai...am o alunita...adica e direct aluna big grin pentru ca este cam maricica.mai mare ca un bob de porumb big grin... o am de cand m-am nascut si cu timpul a mai crescut si ea...este din acea "iesita" afara. faza este ca nu ma deranja inainte (este sub sanul stang) dar de la un timp a inceput sa ma doara ...probabil si ca nu prea mai pot purta sutiene ca vine sutienul peste ea...Intrebarea este : poate devenii o alunita ca aceasta cancerigena (daca se zice asa corect big grin) adica sa fac cancer de piele de la ea? va multumesc frumos :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, mai ales ca o traumatizezi frecvent. Du-te neaparat la dermatolog zilele astea, o alunita care doare trage un semnal de alarma.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Orice alunita poate sa devina cancerigena, mai ales cele care sunt supuse unui stres de lunga durata (apasarea pe el, ruperi repetate...). Ne povestea un profesor de semiologie de o pacienta care a facut cancer de la o alunita situata chiar in zona unde se inchide sutienul.

eu zic sa te duci la un dermatolog sa te consulte.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Mai fata, atata s-a mediatizat ca lumea sa se duca in 25 mai, sa isi faca control, tocmai la alunite! Dece nu te-ai dus? Era gratuit! Du-te la medicul de familie, ia trimitere si du-te la consult dermatologic, simplu ca buna ziua! Sanatate si succes!

| Selena a răspuns:

Alunitele sunt foarte periculoase, pot aparea multe complicatii de la o chestie care nu pare periculoasa, du`te la medicul de familie si cere o trimitere la chirurgie, cel mai bine este sa o scoti! succes!

| idanna a răspuns:

Un doctor dermatolog e ...raspunsul la intrebarea ta! Mai bine acum decat mai tarziu...Sanatate...