| anonim_4396 a întrebat:

Până la câți ani cresc fetele? Adică fiecare diferă dar aproximativ.Ar trebui să mă ingrijoresc de înălțimea pe care o am acum? Ce sfaturi sau ce alimente trebuie să consum pentru a creste mai repede în înălțime? Dau fundalaughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Nu poti creste pana la 25 de ani, mai ales ca fata. Estrogenul (hormon feminin), prezent intr-o cantitate mult mai mare la femei decat la barbati, bineinteles, intareste oasele, deci si zona de cartilaj activa pe baza careia osul creste in lungime si care dupa crestere se inlocuieste cu os=>varsta pana la care cresc fetele nu merge atat de departe. Eu, de exemplu, de la 14 ani nu am mai crescut. In liceu, de la inceputul clasei a 9-a pana la sfarsitul clasei a 12-a, nicio fata nu a mai crescut.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pana cand vrea genetica ta

| Felys a răspuns:

In general fetele cresc pana in jurul varstei de 14 maxim 15 ani.Nu se poate accelera cresterea in nici un fel,vei creste exact in functie de gena mostenita de la parintii tai,daca ei sunt mici vei creste si tu la fel, daca sunt inalti tot asa, sportul ajuta dar nu foarte mult, ficamea nu a facut o ora de sport si a crescut pana la inaltimea de 1, 80.

| Juviia a răspuns:

Pai poti face baschet, inot. Daca ai gen 15 ani si 1, 60 sau mai mult e ok.Dar mno, eu nu ma multumesc cu inaltimea mea laughing

| Malloryy a răspuns:

Salut! Eu stiu ca poti creste pana la 25 de ani. Poti face diferite sporturi ..ca baschet, volei, inot sau pur si simplu sa stai atarnata de o bara metalica... exista si in comert.le poti monta la tine in casa. sunt folosite pentru tractiuni in general. Poti sta atarnata si de o bara pentru covoare laughing big grin