| AvalohAlyn a întrebat:

Pana la urma nu inteleg:Smoothie-urile din fructe sunt sanatoase sau nu? Macar dimineata si ziua pentru ENERGIE.Un doctor nutritionist(Simona Tivadar) spunea ca nu sunt bune niciun fel de sucuri si nici macar smoothieuri sau shake -uri fiindca contin mult zahar/fructoza.Dar ma intreb ce naiba sa mai mananci si sa fie sanatos fiindca in viziunea unora asa zis specialisti nimic nu e bun, toate ingrasa si etc.
Ma voi ingrasa daca beau un smoothie din fructe pe zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Yukidaruma a răspuns:

Dacă ar fi sa ne luam dupa toti nu ar mai trebui sa mancam nimic. Nimic nu mai e 100% sanatos asa ca degeaba incerci sa duci un astfel de stil de viata. Ideal este sa incerci sa duci un stil de viata ECHILIBRAT. Nu, nu ai sa te ingrasi daca bei un smoothie dimineata mai ales daca ai un antrenament la sala dupa, din contra, iti va da energie! ^^ Mananci, dar mananci cu moderatie. Nu o sa te ingrasi nici daca iei o bucatica de ciocolata sau o felie de paine cu pateu dimineata. Seara sa fii atenta ce consumi daca nu vrei sa te ingrasi.
Succes! ^^

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Lasa ca am auzit de la unii asa-zisi nutritionisti si ca laptele ar fi toxic pentru organism, laptele, unul din cele mai sanatoase si complete alimente! happy

| Donsavas a răspuns:

Nu te ingrasi dacă nu adaugi tu zahar in suc sau in dieta ta zilnică. Mănâncă doar dulcele fin fructe! Fără dulciuri care sunt contraindicate in depresie.
Da, laptele, ca oricare alt aliment, este periculos dacă si numai daca esti alergic la el sau este otravit.

| LenoreVoldaren a răspuns:

Până la urmă nimic din ce mâncăm nu este 100% sănătos și chiar dacă ar fi, nimeni nu a descoperit încă licoarea nemuririi și toți vom muri indiferent dacă ne hrănim sănătos sau nu. Iar eu consider că acești așa numiți "nutriționiști" mai mult rău fac decât bine. Într-o zi m-am trezi că la televizor nu-știu-cine a spus să încetăm să mai bem lapte pentru că nu este sănătos. Pe bune?! Hai că-i amuzant. Sau să nu mai mâncăm lămâi/portocale/mandarine căci conțin acid și sunt nesănătoase. Să nu mai consumăm pâine deoarece conține bla bla bla. Să nu mai bem apă plată căci conține un-doi-trei not ok. De acord cu faptul că sucurile acidulate nu sunt bune, tot felul de dulciuri și fabricate din fructe de la magazin nu sunt sănătoase, dar o dată pe an poți mânca și din alea că nu mori. Atât că nu trebuie să se exagereze. Organismul are și el nevoie uneori de "prostii/gunoaie" pentru a avea ce arde și a transforma în energie. Și să știi că nu grăsimile animale și vegetale îngrașă, alea contribuie minim la acumularea de grăsime pe corp. Ci toate prostiile sintetice și chimicalele ce se presupune că ar înlocui acele grăsimi, acelea îngrașă de fapt și sunt foarte nesănătoase. Eu aș zice să-ți faci liniștit/ă câte băuturi din fructe vrei (bine, să nu exagerezi, o dată dimineața sau după-masa ajunge), atâta timp cât nu adaugi deloc zahăr sau altceva, ci băutura e exact așa ca și scoasă din mixer. Și să mănânci ce-ți place, o viață ai și nu trebuie să fii foarte strict/ă acum. Numai în eventualitatea că faci un sport de performanță, da acolo trebuie respectat un anumit program și dietă. În rest mănâncă echilibrat, cât mai natural/de casă, ce îți cade bine și să nu exagerezi.

| MyDenisa a răspuns:

Buna, încearcă să cumperi pe timp de primăvară, vara, toamna fructe proaspete pe care sa le bagi la congelator. Oricand vrei sa bei suc poti sa descongelezi.
Uite niște idei de combinatii:
Lapte/f
Smântână pentru frișcă + banane + căprui

Nu te/zmeura + lapte sau smantana pentru frișcă + banane

Nu este adevărat, ba chiar ajuta dacă nu este băut in exces

Pe fundita