| maddboy a întrebat:

Parafimoza se poate trata si fara operatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Fa o pauza de la actul sexual si/sau de la autosatisfacere, sa vezi ce se intampla. Daca inainte nu ai avut probleme cu decalotarea si a aparut numai ca urmare a actului sexual, poate fi o inflamatie de moment sau, ceva mai grav, o afectiune genitala / boala cu transmitere sexuala. De asta e bine sa consulti un urolog sau un dermatolog.

9 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Parafimoza e o forma grava de fimoza, ce trebuie tratata cu seriozitate. Daca ea se manifesta, iti poate pune in pericol sanatatea, de aceea e bine sa consulti un medic specialist care sa faca recomandarile care se impun.

| maddboy explică (pentru dannyel86):

Si daca nu am avut fimoza pot avea parafimoza? gen am un inel asa umflat in jurul penisului fix sub cap, mi-a iesit dupa ce am avut act sexual

| maddboy explică (pentru dannyel86):

Am facut pauza, inainte nu aveam nici o problema cu decalotarea, era totul in regula, in urma cu 5 zile am avut primul meu act sexual si posibil ca am facut ceva gresit, am avut dureri pe tot timpul actului sexual care a durat vreo 2 ore cu mici pauze, nu am multe simptome, ma doare cand penisul este in erectie si cand umflatura se atinge mai tare de chiloti sau altceva, cand stau pe loc nu ma doare deloc si nici probleme cu urinarea n-am. Sunt speriat si mi-e cam jena sa le spun alor mei dar o sa le spun, vreau doar sa ma informez cat mai bine sa stiu daca este grav sau e doar o inflamatie etc

| dannyel86 a răspuns (pentru maddboy):

Nu e exclus sa fie doar o simpla inflamatie, fiind vorba de primul contact sexual. Presiunea exercitata asupra preputului (pielea care acopera capul penisului) poate determina astfel de dureri si/sau inflamatii. Lubrifierea e si ea importanta in astfel de cazuri. Situatia poate fi influentata si de durata actului sexual (2 ore e intervalul in care ai fortat organul peste limitele lui, mai ales ca e vorba de primul contact)
Discuta cu parintele fata de care te simti mai apropiat, nu trebuie sa fii jenat. happy
Sau vorbeste cu un farmacist si explica situatia. El va sti ce sa recomande pentru calmarea zonei inflamate. (creme sau pastile)
Atunci cand vorbim de boli, acestea sunt asociate, de cele mai multe ori, de mancarimi, usturimi (la urinare si decalotare), scurgeri anormale, imflamari ale glandului (capul penisului), depuneri albicioase sau bubite pe gland.
Dar exista si boli asimptomatice, care nu au efecte la vedere, de aceea e bine sa apelezi la urolog in cazul in care tratamentul administrat prima data nu da rezultate.

| maddboy explică (pentru dannyel86):

O sa vorbesc cu tata, si la faza cu lubrifierea era prezervativul destul de uscat si n-am folosit lubrifiere poate din cauza asta. Multumesc mult oricum!

| dannyel86 a răspuns (pentru maddboy):

Sanatate! Ai grija de tine! happy

| dannyel86 a răspuns (pentru maddboy):

Fa o pauza de la actul sexual si/sau de la autosatisfacere, sa vezi ce se intampla. Daca inainte nu ai avut probleme cu decalotarea si a aparut numai ca urmare a actului sexual, poate fi o inflamatie de moment sau, ceva mai grav, o afectiune genitala / boala cu transmitere sexuala. De asta e bine sa consulti un urolog sau un dermatolog.

| Donsavas a răspuns:

Nu se trateaza fără operație. Dar nu este complicată și nici riscantă sau dureroasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai aşa ceva du-te la urgențe imediat dacă nu vrei s-o pierzi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E prea periculos, trebuie operata ca altfel cade.