| qieiqpalz a întrebat:

Parere legume congelate? Sunt sanatoase?(stiu ca cele de la piata sunt muult mai sanatoase dar na.)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cele congelate sunt asa si asa!
Cele mai sanatoase sunt cele crescute in gradina ta, sau de catre tarani, in curtea lor, fara chimicale, recoltate pe loc.
A doua optiune sanatoasa este cea de a le cumpara proapete de la taranii de prin pietele locale.
A treia varianta - legume proaspete cumpaarte de la aprozare sau magazine.
Ultima varianta - cele congelate - care nu mai au decat jumatate din vitamine si nu sunt atat de gustoase, ca cele proaspete.

| qieiqpalz explică (pentru Violleta2022):

Deci sunt ok bun mersi

| doctorandus a răspuns:

Nu te lua dupa chimiofobi. Tehnologia de congelare pastreaza aproape tot ce aveau ele la recoltare.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Vreun studiu daca poti oferi

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

E probabil din Wat is nu gezond? Fabels en feiten over voeding, de prof. dr. Martijn B. Katan, sau, in orice caz, din ce a declarat el in presa.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Ala nu e studiu stiintific, eu am intrebat empiric daca s-a dovedit ceea ce ai afirmat, nu ma intereseaza declarati

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Tipul e unul dintre cei mai citati oameni de stiinta in domeniul nutritiei si e la curent cu ultimele cercetari.

Este de asemenea adeptul ideii ca o singura cercetare=nicio cercetare.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sunt bune. Ar trebui sa fie legume congelate si atat. Daca vrei sa consumi nestiind daca sunt asa de bune, incearca sa iei macar de la firme mai mari, chiar daca sunt mai scumpe.

| qieiqpalz explică (pentru DoarBogdan):

Crezi ca e o mare diferenta?

| Rotazi a răspuns:

Da. Dar numai daca ti le pui tu singur, poti fi sigur. Nu poti sti daca cele din comert nu au ceva adaosuri.
Nu e greu sa fie pregatite inainte. Atentie! Multe dintre ele trebuie sa fie fierte inainte de congelare.