| Cris1Taekookblack2 a întrebat:

Păreri despre șamponul anti mătreață Nizoral?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Foarte bune!
Fii-miu l-a folosit acum multi ani, pentru o perioada de vreo 6 luni si a scapat definitiv de matreata. Chiar nu am mai fost nevoit sa-l foloseasca vreodata de atunci, fiindca deramtita seboreica, cea care provoaca matreata, a disparut in totalitate.

| Cris1Taekookblack2 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc mult pentru răspuns. Au existat perioade în care i-a fost uscat scalpul cumva? Nu i s-a distrus părul? Din câte am auzit nu prea acționează în regulă pe părul creț, ar distruge buclele. Eu am parul creț și de asta mă cam tem să îl folosesc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cris1Taekookblack2):

Nu, samponul nu usuca scalpul, asta o face dermatita seboreica, bacteria care traieste la radacina firului de par si care usuca exagerat sclapul, producand matreata.
Categoric nu distruge parul, fiindca fii-miu a avut intotdeauna un par des si frumos.

Pana la urma tu ce vrei?
Un par cret si plin de matreata, sau unul cu bucle mai mari si fara matreata?
Eu spun sa alegi a scapa definitiv de matreata produsa de deramtita aceea, ca-i extrem de urata, iar netrata iti afecteaza si sprancenele, genele smad.

| gabicoo a răspuns:

La un moment dat a fost interzis! Acum văd că este produs de altă firmă. Nu știu ce să zic. Când îl foloseam eu avea efect. Acum 15 ani!
Îl găsești doar la eMag și pe farmacii online! În farmaciile fizice nu îl au la vânzare!

| Smmo a răspuns:

La mine nu a mers.

| Cris1Taekookblack2 explică (pentru Smmo):

Cât timp l-ați folosit?

| Smmo a răspuns (pentru Cris1Taekookblack2):

Am folosit o sticluta. Nu a avut rezultat nici la inceput, nici mai tarziu, asa ca nu am continuat tratamentul. Cu siguranta depinde care este cauza reala a matretii, dar asta inca nu am aflat, ar fi interesant de facut o analiza dermatologica decat sa dam asa banii ani de zile tot incercand sampoane scumpe. Zic asta acum, dupa ce am folosit degeaba n sampoane.
Singurul sampon care m-a ajutat la mai mult de o spalare a fost T-gel cu gudron, dar si acesta o perioada limitata de timp, acum vreo 20 de ani. Nu l-am incercat recent, dar este urmatorul pe lista dupa ce termin ce am acum.
https://www.emag.ro/......DSWYTCMBM/

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Nu stiu ce face acest sampon. Nizoral este pentru infectii fungice si ale celor produse de ciuperci.
Eu am facut tratament cu crema nizoral pentru o infectie cu ciuperci (la maini) luata prin atingere cu obiecte infectate. Medicul m-a obligat sa fac o analiza a ficatului dupa 10 zile. Pentru ca se absoarbe in sange si afecteaza ficatul.
Cine ti-a recomandat acest sampon?

| Cris1Taekookblack2 explică (pentru Dandiiiiiiii):

Din câte știu, există Nizoral și pentru infecții dar și șampon pentru îndepărtarea mătreții.