| jessyyou a întrebat:

Pastilele hormonale ( anticonceptionalele) pot ingrasa pur si simplu sau pentru ca maresc pofta de mincare? Daca bei anticonceptionale si nu sai calul cu mincarea te ingrasi sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anticonceptionalele cresc pofta de mancare. Daca mananci cat iti trebuie si cresti un pic doza de efort, nu te vei ingrasa

| jessyyou explică (pentru Brigaela):

V-a trebui sa beau 10 zile duphaston pentru a-mi provoca menstruatia si apoi timp de 3 luni hormonale pentru a-mi regla menstruatia (nu stiu cum se cheama acele pastile dar ginecologul a zis ca sunt folosite ca anticonceptionale), nu prea as vrea eu sa beau hormonala asa ca medicul mi-a propus alta varianta, sa beau vitamine, si daca functioneaza bine daca nu voi fi nevoita sa le beau sad. Cum credeti ca ar fi mai bine, sa incerc vitaminele sau anticonceptionalele? mi-e frica ca hormonalele sa nu aiba efecte secundare ca cresterea in greutate.

| Brigaela a răspuns (pentru jessyyou):

Faci cum considera medicul mai bine. Vitaminele vor determina mai probabil o crestere in greutate, sunt mai putin eficiente, dar au, in general, mai putine efecte adverse serioase.

| jessyyou explică (pentru Brigaela):

Vitaminele vor determina mai probabil o crestere in greutate? dc? maresc pofta de mincare? medicul a vazut ca eu nu-s prea multumita de hormonale intrebind-o daca vor ingrasa si a zis ca daca vreau pot incerca vitamine. Deci mai bine sa primesc hormonale? vreau sa ramin la greutatea pe care o am ((

| Brigaela a răspuns (pentru jessyyou):

Vitaminele cresc pofta de mancare, activeaza metabolismul, favorizeaza absorbtia si depunerea principilor nutritivi.
Cred ca e mai important sa faci ce spune emdicul si sa-ti rezolvi problema serioasa de sanatate. Cu sport si abtinere de la mancare te poti mentine la greutatea actuala. Tu ai studii medicale, sau pe ce iti bazezi nemultumirea fata de indicatia medicului? Mi se pare cam aiurea, de-a dreptul prostesc sa fii nemultumita de ceva la care nu te pricepi. dar pana la urma e sanatatea ta in discutie, nimeni nu-ti poate face bine cu forta, refuzi tratamentul fara sa stii de ce, refuzi si vindecarea in context.

| jessyyou explică (pentru Brigaela):

In nici intr-un caz NU AM REFUZAT TRATAMENTUL. Am intrebat medicul daca pastilele ingrasa, ea raspunzindu-mi ca ar fi o probabilitate iar de treaba cu sportul nici nu mi-a zis, si normal ca m-am ingrijorat astfel ea mi-a spus ca pot sa incerc vitamine. Nu-i nimic prostesc in faptul ca vreau sa ma informez astfel ca sa stiu ce sa aleg.

| Brigaela a răspuns (pentru jessyyou):

Daca te infoormezi de la medic. Informarea pe net nu se face in p[robleme de sanatate, fiindca e greu sa verifici daca cei care iti raspund au intr-adevar studii medicale.