| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa cumpar vaccinul antigripal de la farmacie si sa merg la doctorul de familie si mi-l faca.
Exista mai multe firme care produc acest vaccin. Stiti care este cel mai eficient sau recomandat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Pai Influvac si Vaxigrip. Sunt cu 3 si cu 4 tulpini. Bineinteles ca e indicat cel cu 4 tulpini. Noi am facut Vaxigrip Tetra fara nici o reactie adversa. Pe baza unor statistici, studii se face un vaccin ce cuprinde acele tulpini mai periculoase si care se considera ca vor fi cele mai intalnite.

Eficienta vaccinului este una micuta fata de alte vaccinuri, undeva intre 20-60% doar pentru ca virusul gripal este unul care sufera foarte multe mutatii. Vaccinul te protejeaza in special impotriva complicatiilor gripei.

Succes!

| SkyPilot a răspuns:

Cred ca acesta:
http://www.doctorulzilei.ro/......im-6-luni/
Vezi aici diferenta dintre trivalent si tetravalent:
http://jurnaluldeafaceri.ro/cum-ne-protejam-de-gripa-in-sezonul-2018-2019/
Nu stiu cum e in Romania, dar stiu ca unde locuiesc eu (Canada) guvernul local stabileste in fiecare an un numar de tulpini pe care ei le considera cele mai problematice si pentru care se face imunizarea. Vezi aici un articol in engleza.
http://www.cdc.gov/flu/about/qa/vaccineeffect.htm

| ziftode a răspuns:

Am fost la marmacie, si am intrebat
mi-a zis ca sunt numai doua care au toate 4 tulpinile de anul asta
asa ca l-am luat pe cel mai ieftin (cu 4 lei, la 40lei)
iar daca, tot te duci la doctor, de ce nu dai doctorului telefon si il intrebi pe el? tongue

in orice caz, cu multa dedicatie tuturor celor care zic ca vaccinul antigripal e un lucru rau

initial, si eu am luat drept buna anti-propaganda, pana cand...

acum cativa ani m-am imbolnavit de gripa, GRIPA NU RACEALA, am stat o luna la pat, nu am fost in stare de aproape absolut nimic, abia ma duceam la WC... O LUNA, CHIAR O LUNA INTREGA!
nici nu am pus aici ca m-au costat medicamentele de m-a usturat la ficati, de 20 de ori cat un vaccin antigripal, si au avut efect fix pix, ca tot m-am simtit ca un carnat toata luna

de atunci imi fac vaccin antigripal in fiecare noiembrie, si am mai avut stari gripale, DAR NU GRIPA!

PS o sa iti zica si de la marmacie, trebuie sa faci vaccinul in max 1h de cand il iei, sau sa il pui in frigider pana il faci!

Răspuns utilizator avertizat