| anonim_4396 a întrebat:

Vă salut! Stim cu toții ca in această perioadă a anului ne confruntăm cu gripa de sezon, voi ati facut vaccinul antigripal? Si in special cei cu boli cronice gen diabet este sau nu indicat sa faca vaccinul antigripal? La tv toti spun ca oamenii mor din cauză că au facut vaccinul antigripal, doctorii in realitate( nu la tv) spun ca nu trebuie facut deloc vaccinul antigripal, pe cine sa mai crezi? Astept părerile voastre si ce reactii adverse ati avut după ce v-ati vaccinat? Sănătate că-i mai bună decît toate zicea Nea Mărin Amza Pellea.

Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

Eu nu am facut nici un vaccin și sunt bine.
Nu știu cât de eficient ar fi acest vaccin.

| doctorandus a răspuns (pentru Andreeush):

Fara niciun vaccin sansa de a muri tanar de o boala infectioasa este de circa 10%. Deci nu ca te-a calcat tramvaiul in timp ce aveai pojar.

7 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Am vaccinat intreaga familie cu vaccin antigripal, inclusiv un copil de 2 ani si o persoana cu boala cronica. In afara de durere locala nu am avut nici un efect advers.

Gripa poate fi o boala mortala, mai ales pentru cei bolnavi cronic. Da, poti sa nu iei gripa, dar si daca o iei ai de tras nu gluma.

Anumiti doctori nu recomanda vaccinarea pentru ca au ramas putin in urma, nu se mai informeaza, nu mai merg la conferinte ceea ce e cam aiurea pentru ca tehnologia evolueaza. Ca dorctor trebuie sa fii mereu la curent, insa nu toti o fac.

Indicat este sa faci vaccinul. Nu e protejeaza 100%, dar te protejeaza de complicatiile grave ale bolii.

Succes!

| Steregoi a răspuns:

Vaccinul contine fragmente din virus. Deci vaccinul este bine sa fie facut.

| lorena66 a răspuns:

Vaccinul antigripal este, de fapt un microb aproape ucis. Are rolul de a-ti forța, antrena anticorpii (produși de globulele albe din sânge). trebuie sa nu ai mite sa spui ca acest vaccin este "NEFOLOSITOR". Trebuie sa fii complet sănătos cand îl faci, ca acest microb sa fie singura grija a organismului.Și totuși, cum te-ar ajuta? o parte din globulele albe au memorie, astfel ca odată ce dau de adevăratul microb — gripa, îl pot confrunta, exact ca la vaccin.
sper ca te-am ajutat. multă sănătate!

| Maria3458 a răspuns:

Eu l -am facut si ma simt bine

| DulceataDeCapsuni a răspuns:

Eu cand am facut vaccin antigripal am facut varsat de vant ( pojar/varicela.

Numai bine

| Boxter a răspuns:

Eu nu am făcut acest vaccin și nici nu am de gând sa-l fac. Nici măcar nu sunt răcita dar din cauza ca este aceasta epidemie in fiecare zi beau un fel de amestecătură făcută din țuica, miere de albini și ulei de măsline. Aceasta băutura o stiu încă de la străbunica și mereu m-a ajutat.