| JosePpPp a întrebat:

Pe mainile mamei mele apar mici iritatii rosii care formeaza o crusta si o mananca tot mai rau si nu se poate abtine sa nu se scarpine. I-au aparut la incheietura mainii vreo doua pete si inca vreo 3 pe antebrat spre cot. Lucreaza la o brutarie asa ca o alergie la faina nu poate fi exclusa dar totusi si altceva...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| InVisible99 a răspuns:

Sa mearga in primul rand la medicul de familie, acolo o consulta si vede ce are, iar daca medicul constata ca ii ceva mai grav fie o trimite la un medic specialist(dermatologie), fie sa-si faca ceva analize...Petele si iritatiile nu apar numai de la iritatii, pot fi infectii in corp, sunt care apar si de la stres pe parte de sistem nervos.
Sa o trimiti la medic!

| OoBunnyoO a răspuns:

Ori este vorba de o toxiinfectie alimentara, ori de vreo alergie ori este vorba de veruci (negi).
Daca bubitele nu sunt foarte vizibile si se inrosesc mai mult atunci cand le scarpina este posibil sa fie una din primele doua variante. Insa daca sunt ca un crater si au lichid in ele atunci probabil este vorba de negi.
Pentru a afla sigur ce ar spune-i sa mearga la doctor.

| ElenaSA a răspuns:

Alergie, intoxicatie poate. Sa mearga la dermatolog.