| anonim_4396 a întrebat:

Pe mama tot o doare capul in ceafa si ii e rau. Bine ca a fost si putin racita in ultimu` timp si nu stiu ce sa i fac sa nu ii mai fie rau. Ca la doctor nu vrea sa mergem ca cica n`avem bani. Ce saa fac?!chatterbox

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| baru a răspuns:

Te rog; Cumpara niste sare de bucatarie mare nu sare de masa, o pui antr-o cratita o incalzesti bine iar peurma o pui intr-un prosop sa-l faci ca pe o perna si pe urma s-a o pui mamei tale la ceafa binenteles sa nu fie asa de calda incit sa o arda Sa fie calduta Sa o tina la ceafa pina se raceste In acest timp sa-i dai un algocalmin fiole cu o cana de ceai de preferinta musetel In cazul cand nu vrea sa mearga la un doctor aceasta este cred singura solutie Eu alta nu cunosc Doresc mamei tale sa se faca sanatoasa si tie sa ai grija de ea Faptul ca ai grija de parintele tau inseamna ca esti un om cu suflet mare iar dumnezeu va avea geija de tine Pa

4 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Nu aveti medic de familie? Acolo consultatiile sunt gratuite sau la urgenta, macar pentru un consult.Cauzele pot fi multe.
Pentru durere sunt recomandate calmantele gen nurofen, alcocalmin etc.Alte remedii ar fi ceaiurile de sunatoare, musetel si somnul intr-o camera intunecata si fara zgomot. Daca durerea persista sau revine mergeti la urgenta.
Localizarea durerii(la ceafa) poate avea legatura si cu spondiloza care de asemenea ar trebui tratata. Un masaj in zona cervicala cu unguent care contine fenilbutazona, poate fi de ajutor pentru moment.Multa sanatate mamei!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sa mearga la medicul de familie, consultatia nu se plateste, macar o consulta si vede despre ce e vorba.

Răspuns utilizator avertizat
| radu a răspuns:

Informeazate despre ceea ce se numeste PRESOPUNCTURA si apoi daca nu gasesti nimic da-mi un mesaj cu id-ul tau