| RAY a întrebat:

Pe voi nu va inteapta in piept cand beti coca cola? sau cand mancati shorma de exemplu sa va vina oua clocite? e semn de gastrita sau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
32 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da prea multi acizi care urca in sus

| Bondarel99 a răspuns:

Poate ca e de la acid.
Iar despre saorma, e o mancare grea, si mie mi se face rau cand mananc...

| RAY explică (pentru Bondarel99):

Ai dreptate iar faza cu coca cola?

| Bondarel99 a răspuns (pentru RAY):

De la acid, cum am zis.

| Bondarel99 a răspuns:

Dar ai grija la cola. Un medic legist de aici i-a spus unei cunostinte ca la marii bautori de cola inima se face intr-un fel (nu mai stiu cum s-a exprimat, pastoasa parca), practic se deterioreaza si nu mai functioneaza, iar alaturi de alte afectiuni, cola consumata in cantitati foarte mari te poate omori.

| RAY explică (pentru Bondarel99):

E otrava, asa e, voi incerca sa beau doar apa

| Bondarel99 a răspuns (pentru RAY):

E vorba despre cei care beau 2-3-4 L pe zi ani intregi. Daca te rezumi la un pahar o data la 2 zile nu cred ca e chiar asa mare problema... oricum nimeni nu stie ce contine, ingredientele alea sunt doar asa de fatada. Coca Cola e o companie asa de mare incat nu ii poate obliga nimeni sa treaca toate ingredientele pe eticheta. Si oricum nici la analizele de laborator nu se pot depista.

| RAY explică (pentru Bondarel99):

De afectat clar afecteaza ca dureri in piept nu simt in lipsa ei

| Bondarel99 a răspuns (pentru RAY):

Durerea in piept cred ca poate sa apara si de la apa minerala pentru ca si aia are acid.
Sau poate ai probleme cu tensiunea si cofeina nu iti face bine. In cazul asta e periculos sa bei multa.

| RAY explică (pentru Bondarel99):

Ai dreptate si de la aia apare

| Drimmero a răspuns:

Mai potoleste-te cu sucul acidulat si cu mancarea nesanatoasa, pentru ca nu face absolut deloc bine, sanatatea e scumpa, o data ce ai deteriorat-o catusi de putin, nu o mai faci sa fie ca noua.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Stiu drimi dar dependenta asta

| relian a răspuns:

Esti deja terminat frate laughing gata ai imbatranit deja, ai ajuns la 80 de ani laughing oua clocite, miros naspa, pfff asta e las ca trece. Daca te simti ok, nu iti este rau, nu te doare stomacu nai treaba. Mirosu ala vine din 2 locuri.Ori de la dantura ori de la stomac.Nu stiu dar sunt uni oameni,ori acum depinde la unia tot timpul,la unia asa perioade cand le miroase gura de zici cei aia laughing e de la stomac,nu stiu exact ce se intampla,probabil se schimba mucoasa stomacului si de acolo mirosu nu stiu,Dar stiu ca toti oamenii trec prin chestia asta,adica sa le miroase gura de la stomac,dar majoritatea asa perioade,la putini am vazut ani la rand,le miroaea gura nu puteai sta in fata lor laughing.Bea apacarbogazoaza,macar asa o gura doua, am citit undeva ca ajuta, nu mai stiu exact ce face dar nu mai mirosi asa.

Daca aveai gastrita te durea stomacu fizic, simti, etc. Poate ca ai ceva clabuzi cand se macereaza macarea laughing clabuci zic si eu adica procesu ala torocala aia din stomac laughing mori torocala, smacu ala pffff ce culoare si ce mirosuri naspa is acolo lesini deja laughing

| raMLesS a răspuns:

Eu cand beau mult cola timp de cateva zile, cand merg incepe sa ma doara in partea stanga, fix sub coaste.
Numai nemernicii mananca Shaorma, e gretoasa rau de tot, mai ales ca are carnea aia care e mai mult cruda.
Pizza e baza.

| Yurisa a răspuns:

Nu că nu sunt nehalită

| RAY explică (pentru Yurisa):

Esti si slabuta

| Yurisa a răspuns (pentru RAY):

Eu nu as afirma asta despre mine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inteleg ce inseamna oua clocite, dar eu am avut gastrita, aveam dureri in partea de sus a stomacului si greata dupa ce mancam, am mancat iarba 2 saptamani si mi-am revenit.
Acum ma apuca iar daca mananc tampenii 2-3 zile.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Iarba? sulf pe gat

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Adica am tinut dieta, am mancat doar verdeata, fara prajeli, cola, chipsuri etc

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Mancai iarba de pe jos, pasteai laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

^e semn de gastrita sau?^ - sau semn că faci cancer în pnm, cu toate că oamenii știu că chestiile alea nu-s bune, tot le consumă fără ezitare și cam fără să se întrebe ce naiba tocmai au consumat sau sunt pe cale să consume...
http://www.alegesanatos.ro/......o-890.html
de asemenea, cum pot să îmi vină ouă clocite, ce înseamnă asta *sau cand mancati shorma de exemplu sa va vina oua clocite?*, ^^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorba unui unchi "așa făcea si socrumiu înainte sa moară" rolling on the floor

| PumpkinDoll a răspuns:

Daca nu mananc nimic in iua respectiva si beau cola, incepe stomacul sa ma supere, am arsuri si imi vine sa ragai, nu pot sa ma aplec si tot asa. Daca mananc ceva si beau cola, n-am nimic.

| wpetterssone a răspuns:

Probabil mă veți considera ciudat pentru că nu am consumat aceste alimente până acum. Gastrita se formează atunci când Helicobacteri pylory intră în contact cu mucoasa stomacului. Această bacterie produce reacții în stomac, care produc în final arsuri pe esofag, reflux gastro esofagian, balonare, dureri toracice.
Gastrita poate să se mai formeze și din infecțiile virale de lungă durată netratate, alcool, radiații și traume.

| RAY explică (pentru wpetterssone):

Multumesc de informati

| Lucian4 a răspuns:

Nu stiu nu mai beau de mult timp bautura aia, mai naturala e o bere. Bei prea multa cola de aia ''inteapa''

| AlexDarius3 a răspuns:

Nu. Nu cred, nu am avut in veci gastrita, dar nu cred ca durerea in piept e un simptom.

| deadhoe a răspuns:

Eu zic sa termini cu astea, nu sunt sanatoase

| Savas10 a răspuns:

Intepaturile din piept dupa ce bei Cola cred ca se datoreaza cafeinei si lipsei de magneziu din organism. Si eu am avut niste intepaturi la inima si de cand am inceput sa iau MagneB6 m-au lasat. De la shaorma nu mi-a venit niciodata gust de oua clocite. laughing

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Durerea in piept poate sa fie si glicemia mare

| Anonim234578890 a răspuns:

Cu cola mi se intampla si mie si am gastrita