| Anonim6666644 a întrebat:

Pe voi va durut cand va pus plomba? mi-a facut injectie si tot a durut foarte tare aproape insuportabil, medicul a fost amator sau asa trebuie sa doara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Înseamnă că nu ți-a plombat măseluța, poate că medicul a urmat doar pașii care duc spre plomba definitivă. Eu știu că injecție primești doar atunci când îți scoate nervul și, adeseori, înțepătura acului doare mai tare decât "repararea" dintelui. Practic, sub anestezie, nu trebuie să mai simți durere, ci doar un ușor disconfort. Poate nu a folosit un anestezic puternic, fiindcă ești copil, de aceea ai simțit că a lucrat pe viu. Dacă te doare și acum, înseamnă că a aplicat doar un arsenic (ori, ceva care îl înlocuiește) pentru omorârea nervului. Știu că, de multe ori, la adulți, nervul e scos automat, fără alte pregătiri. La a doua, treia întâlnire cu dentistul, îți pune plomba și gata totul.
Dacă te-ai dus la un cabinet autorizat de stomatologie, medicul nu a fost amator, poate doar începător (fără prea multă experiență), dacă a fost cineva mai tânăr. Adevărul e că cunosc destui dentiști, unii dintre ei, chiar lectori universitari la stomatologie, care au provocat pacienților, dureri insuportabile.

2 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu ar trebui să doară mai deloc. Probabil în cazul tău s-a lucrat foarte aproape de nerv.

| gabriel87000 a răspuns:

Da ture inapoi si sa-ti dea jos plomba si sa-ti scoata nervi aiai de tot.atata timp cat ramane un nerv acolo si cand bagi materialul ala te doare de la nerv